Apple News Ogólne

WW #11/16, czyli wyBUHHowy week #11/16

Plotki o iPhonie

Wyciekły zdjęcia rzekomego iPhone‚a 7. Widać na nich podwójny tylny obiektyw aparatu i to, że paski antenowe zostały przeprojektowane – teraz ciągną się tylko na górnej i dolnej krawędzi urządzenia (w podobnych miejscach jak w obecnej wersji). Pojawiły się także fotki, na których widać nadchodzącego iPhone’a (i nie mam tutaj na myśli 5SE 🙂 ) bez przycisku HOME, a na kolejnych możemy także zaobserwować złącze Smart Connect na tylnym panelu (trochę poniżej napisu „iPhone”). Czyżby otwierało to drogę do „bezprzewodowego” ładowania? Przyznam szczerze, że zastosowanie takiego portu stworzyłoby nowe możliwości i pole do popisu dla nowych akcesoriów.
Pojawił się również przepiękny filmik! LINK  Widać na nim, jak pewna pani (miałem napisać, że młoda, ale w dzisiejszych czasach może to trochę „Internet” wpływa na wiek) przedstawia nam najnowszy telefon od Apple. Powiem krótko: czego to Chińczycy nie wymyślą… Apple jeszcze nie przedstawiło urządzenia, a oni je już mają w normalnej sprzedaży 🙂
Co do nadchodzącego iPhone’a SE, mogliśmy także obejrzeć zdjęcia pudełka, w którym wyląduje. Nawet nie tyle samego pudełka, co wymienionej na nim specyfikacji, z której możemy się dowiedzieć, że sprzęt będzie dostępny w wersji z 16 GB pamięci na pokładzie, będzie posiadał NFC, a w zestawie znajdzie się kabel USB – Lightning. Aha, jest jeszcze nazwa… iPhone SE.
Kolejne plotki donoszą o 256 GB pamięci w iPhonie 7. Producentem „kości” ma być – podobno – SanDisk. Apple już kiedyś korzystało z ich usług (począwszy od iPhone’a 5). A może Gigant z Cupertino zrezygnuje z wersji 16 GB i wprowadzi minimum 32? Apple musi brać jednak pod uwagę to, że istnieją (naprawdę istnieją?) osoby, które korzystają ze swojego iPhone’a tylko do dzwonienia i im „szesnastki” wystarczą w zupełności. Te 256 GB pamięci ma być także wsparte 3 GB pamięci RAM, ale tylko w wersji iPhone 7 Plus. iPhone 7 ma cechować się także grubością 6,1 mm (obecnie jest to 7,1 mm).
Na końcu chciałbym zaznaczyć, że Apple już dawniej „testowało” kilka różnych brył i wersji urządzeń i że te wszystkie zdjęcia mogą mieć w sobie ziarnko prawdy. Ale i tak nie dowiemy się, jak jest naprawdę, dopóki Apple nie odkryje wszystkich kart. A na to musimy poczekać jeszcze chwilę…

Ogłoszenia duszpasterskie

Papież Franciszek założy konto na Instagramie! Pragnę przypomnieć o tym, że Franciszek ma już takowe na Twitterze 🙂

App Store

Phil Schiller odpowiedział na wskazówki klientów odnośnie App Store. Dotyczyły one pewnego problemu. Mianowicie, niektórzy użytkownicy zauważyli, że aplikacje pojawiające się w zakładkach „Nowe aplikacje” i „Najnowsze zaktualizowane”, są bardzo do siebie podobne pod względem rozgrywki, np. mogliśmy zobaczyć różne wariacje gry 2048. Phil powiedział, że faktycznie coś z tym jest nie tak i że wina leży najprawdopodobniej w algorytmie dobierania aplikacji do wyżej wymienionych kategorii. Taka odpowiedź pokrywa się częściowo z wcześniejszymi doniesieniami, że aplikacje w tych zakładkach będą częściej odświeżane. Widać, że coś kombinują w tym temacie.

Procesory w kolejnych słuchawkach z Cupertino

Firma TSMC, która jest jednym z dwóch – obok Samsunga – producentów procesorów A9 do iPhone’a 6S i 6S Plus, już niedługo może zostać jedynym dostawcą. TSMC i ARM ogłosili właśnie, że zamierzają połączyć siły i wykorzystać je do tworzenia procesorów w technologii 7 nm – obecne procesory A9 są wykonane w 16 nm i 14 nm. Technologia ta miałaby zadebiutować w 2017 roku, a do masowego użycia miałaby wejść w 2018 r., co odpowiadałoby wprowadzeniu jej w iPhone 8.

Patenty, patenty…

Apple wnioskowało w 2012 roku o przyznanie patentu, polegającego na wykonaniu panoramicznego zdjęcia przy wykorzystaniu jednego ujęcia. Projekt został nazwany „Super Resolution Mode”. Aparat, który podczas jednego ujęcia wykona nadal kilka zdjęć, nie będzie musiał być przesuwany tak jak jest to obecnie, tworząc natychmiastowo zdjęcie panoramiczne. Do realizacji tego patentu jest wymagana optyczna stabilizacja obrazu. Czyżby to miało związek z podwójną kamerą w iPhone Pro? 🙂 Apple otrzymało także patent na „headset connector”. Jest to złącze, do którego możemy podpinać zestawy słuchawkowe albo sprzęt audio-grający. Ten patent dolał tylko oliwy do ognia w temacie braku wejścia jack 3,5 mm w kolejnej odsłonie iPhone’a.

Bezpieczniejsze iCloud

Firma z Cupertino pracuje także nad zwiększeniem zabezpieczeń iCloud. Chcą, aby tylko użytkownicy mogli odblokować swoje dane zapisane w chmurze. Konkretniej: nasze dane podczas backupu do iCloud, mogą – teoretycznie – zostać przejęte przez Apple. Możemy także dostać dostęp do Apple ID za pomocą narzędzi, które umożliwiają nam przypomnienie hasła, gdy je zapomnimy. Apple chce zrezygnować z takich możliwości i chce oddać to wszystko w nasze ręce.
Czyli mam rozumieć, że jak zapomnę klucza to mam przesrane? Chyba tak… Ale i tak wolę taki sposób, niż gdyby to Apple miało komuś udostępniać moje prywatne rzeczy, nawet kiedy te są zaszyfrowane, mimo że nie mam nic do ukrycia.

FBI vs Apple…

Kilkoro pracowników Apple zagroziło odejściem, jeśli FBI wygra spór i Apple będzie zmuszone im pomóc. Nie są określone konkretnie stanowiska tych osób, ale można wnioskować, że nie są to pierwsze lepsze osoby. Na miejscu Tima akurat tymi ludźmi za bardzo bym się nie przejmował – gorsze będzie to, że po takim wyroku Apple może stracić miliony użytkowników i miliardy baksów…

Trojan w iOS!

Palo Alto Networks (ci sami, którzy wykryli zainfekowane instalatory w Transmission na Maku) odkryli Trojana, tym razem związanego z iOS. Zainfekowane aplikacje pojawiły się u użytkowników w Chinach i były to apki, które pozwalały na zmianę tapety na ekranie naszych urządzeń. To w nich wykryto intruza, który otrzymał nazwę „AceDeceiver” i miał za zadanie przekazanie danych dostępowych do naszego Apple ID twórcom tego złośliwego oprogramowania. Przypominam! Proszę nie podawać hasła do Apple ID w innych aplikacjach niż te dostarczone od Apple! Wtedy powinniśmy uniknąć przykrych sytuacji…

 

 

buhh69

Kilka linków:
1,2,3,4,5,6,7,8.