Apple Watch

Apple WATCH – pierwsze wrażenia Lokina

Mikołaj w tym roku stanął na wysokości zadania. Powiem więcej popełnił nawet falstart i wręczył mi prezent dokładnie tydzień wcześniej.

I przyznam, że to się nawet dobrze składa, bo dzięki temu zdążę się z Wami podzielić moimi pierwszymi wrażeniami z używania WATCH oraz ewentualnie zachęcić lub zniechęcić do jego zakupu.

Zatem od początku.

Wygląd
i
Rozmiar

Wybrałem rozmiar 42, choć przyznam się szczerze, że to wcale nie było dla mnie do końca takie oczywiste. Prawdę mówiąc to posiłkowałem się głosami znajomych na Twitterze i w ostatniej minucie zdecydowałem się na taki właśnie 42mm rozmiar.

IMG_1116

Moje wątpliwości wynikały z faktu, iż dotychczasowy sprytny zegarek, którego używałem miał niewielki ekran w filigranowej, kanciastej, metalowej kopercie (tu o nim przeczytacie więcej).
Nie wiedzieć czemu obudowa WATCH z uwagi na zaokrąglony kształt zdawała mi się zdecydowanie większa niż jest faktycznie.
Dzisiaj już wiem, że rozmiar 42mm to był słuszny wybór i prawie każdemu mogę polecić właśnie taki. Wyjątek mogą stanowić osoby z bardzo szczupłymi rękoma: kobiety i dzieci. Pozostali powinni wybrać 42mm.

Kolor koperty

Jak w 2014r. Tim Cook podczas wrześniowej prezentacji w jej 55 minucie powiedział magiczne
„One more thing…”

Zrzut ekranu 2015-12-20 o 03.31.33 1

FOTO: APPLE

zarówno Ja jak i większość oglądających już domyślała się, że Apple pochwali się zegarkiem.
Jak dwie minuty później zobaczyłem GO w złotym kolorze, wiedziałem, że będzie mój.
Nie przyznałem się do tego, bo miałem mocno mieszane uczucia co walorów technicznych tego cuda.
Dopiero po kolejnej marcowej (2015r) konferencji przyznałem się, że złoty jest najbliższy memu sercu.
Oczywiście życie natychmiast zweryfikowało moje miłosne zapędy. Cena (powyżej 10k$) okazała się być nie do przeskoczenia.
Zostałem z niespełnionymi marzeniami.

Później była decyzja i zakup stalowej wersji Pebble 1gen. Decyzja, której notabene nadal nie żałuję. Oczywiście trochę szkoda wydanej kasy, ale zegarek Pebble jest naprawdę zacnym urządzeniem!

Jeszcze później przyszła niespodzianka tj. pierwsze przecieki o złocie dla biedaków potwierdzone na konferencji Apple we wrześniu br.

Ponieważ jednak wolałem kupić iPhone 6s w dniu jego polskiej premiery z zakupem kolejnej zabawki musiałem się wstrzymać, aż  do spotkania z Mikołajem 😉

Zgodnie z pierwszym odruchem (wrażeniem) wybrałem oczywiście złoto – dla biedaków.

IMG_1095

Pasek

Tu pomocny okazał się internet i strona MIXYOURWATCH (o której pisałem TU).
Właściwie to byłem prawie pewien, że złoty będzie się dobrze komponował z czarnym (ameryki tym stwierdzeniem nie odkryłem), ale konfigurator na tejże stronie dał mi 99% pewności, że słusznie wybrałem właśnie czarny, silikonowy (i względnie tani) pasek.

Tym co nie wiedzą przypomnę, że Apple (mi na złość?) w ofercie nie ma WATCH w konfiguracji złoto+czerń. Zatem czarny pasek musiałem kupić osobno. Oczywiście, żeby nie mieć już żadnych wątpliwości jeszcze w dniu polskiej premiery poszedłem i wyprosiłem sprzedawców w iSpot (Plac Unii) o pokazanie mi takiej właśnie wymarzonej konfiguracji. Oficjalnie tego nie dało się zrobić, ale nieoficjalnie sprzedawca złożył mi do pooglądania taką złoto-czarną bieda wersję. Widziałem, że był lekko zaskoczony moim wyborem, ale po złożeniu zestawu przyznał mi rację o słuszności wyboru. To był jego pierwszy dzień w pracy więc jeszcze nie był na tyle sprytny, żeby mnie starego cwaniaka i kupca „urobić” miłymi komentarzami.
A może był?

Niemniej jednak zobaczyłem na żywo i postanowiłem cierpliwie czekać.

Doczekałem się 😉

Jest piękny!

Rozpakowanie (foto-story), możecie zobaczyć TU.

Używam, używam, używam.

Oczywiście kilka miesięcy z Pebble dało mi namiastkę tego czego mogę spodziewać się po WATCH. Większego szoku nie było. Włączyłem, naładowałem, zainstalowałem kilka programów i używam.

Najważniejsza uwaga:

Bateria

Teoretycznie największa (wykrzyczana przez hejterów i nie tylko) przeszkoda w obcowaniu z WATCH okazała się iluzoryczna. Nie istnieje.
Tak wiem, że to odważne stwierdzenie, ale po kilku dniach zabawy, to nie WATCH stwarzał problemy, a jego partner – iPhone.

Za każdym razem w pierwszej kolejności energii brakowało mi w iPhone, a nie w WATCH!

To iPhone pierwszy prosi o podłączenie do ładowarki!

Zamykam temat baterii. Koniec!

Programy.

STOP jeszcze zanim powiem o programach to wspomnę o powiadomieniach.

IMG_1082IMG_1127

Powiadomienia już na Pebble były dla mnie mega wygodne i przyjemne w konsumpcji.
Teraz na większym i kolorowym ekranie Retina są mega miodne 😉
Już dla samej tylko tej jednej funkcji chce się mieć i używać WATCH. A jeszcze do tego dodam, że zakochałem się w sposobie w jaki można na te powiadomienia odpowiadać – gadając do zegarka – mega wygodne, mega szybkie – „Amejzing”! Że o prowadzeniu rozmowy telefonicznej nie wspomnę 😉

Dodanie kolejnych programów do tego duetu funkcji (właściwie to trio) może poważnie rozwalić Wasze pojęcie o sposobie używania telefonu. Moje rozwaliło. Uczę się telefonu i zegarka na nowo.

Wracając jednak do Programów – tych mam ledwie kilka, ale też robią dużą różnicę.

FANTASTICAL
DRAFTS
MACID
TWEETBOT

IMG_1119 IMG_1118

Powyższe programy to Perełki. Ich twórcy powinni od Apple dostać specjalne nagrody, gdyż niesamowicie zwiększają atrakcyjność i użyteczność tego małego, zgrabnego zegareczka. Stanowią o jego sile. Potężnej sile!

Z systemowych aplikacji nałogowo używam:

PILOT
MUZYKA
WIADOMOŚCI
TELEFON – tak dzwonię z zegarka 😉


IMG_1112IMG_1130IMG_1131

Funkcje związane z aktywnością tymczasowo mam w nosie, ale to się zmieni.

Reasumując…

…te kilka dni znajomości z WATCH mogę przyznać, że to dobrze zaprojektowane urządzenie – jak na pierwszą generację. Bardzo dobrze!

Żeby nie było, że się tylko zachwycam:
tak, WATCH ma wady:
pierwsza zauważona i istotna:
lagi przy zasysaniu danych z iPhone – tu potrzebna męska decyzja Apple i zgoda na większą ingerencję programów w zasoby zegarka, w taki sposób, żeby zegarek nie musiał się tak często komunikować z telefonem (ta ocena nie jest poparta moją wiedzą programistyczną, bo tej mi brak, ale sposób zachowania aplikacji właśnie to mi sugeruje).


IMG_1128IMG_1097

Za czas jakiś podzielę się kolejnymi spostrzeżeniami, ale tylko jeżeli będą znacząco rozszerzać to co tu przeczytaliście.

Życzę Wam WATCH pod choinkę!

Lokin

PS Przepraszam za jakość zdjęć WATCH, ale nie miałem wpływu na przekłamania ilości „złotego w złotym”. Takie zdjęcia „wypluwa” program do „ramek”. Faktycznie „złoty sport” jest bardziej matowy i mniej nasycony złotem.

 • Pawciu

  Jakiego programu do obramowania screenshotów używasz?

 • AdamLokin

  Screen pro dla ios

 • Zdaje się mieliśmy czekać na Watch 2.0 🙂

 • Pawciu

  AdamLokin Dzięki za info. Kupiłem, ale wysypuje się na samym początku jak wciskam „Get started”.

 • AdamLokin

  Pawciu jak to kupiłeś? podstawowa wersja była kiedyś darmowa? czy mówisz o płatnym wyłączeniu ograniczeń ilościowych? Zacznij od skasowania i ponownej instalacji.

 • AdamLokin

  Pawciu O tym rozmawiamy?

 • AdamLokin

  ctarx cierpliwość nie jest moją mocną cechą 😉

 • Pawciu

  AdamLokin Pawciu Nie! Skąd masz tą aplikację, skoro nie można jej znaleść w AppStore ani w Google? Niczego takiego mi nie znajdywało więc kupiłem Pro Screen https://itunes.apple.com/us/app/pro-screen-custom-home-screen/id919719654?mt=8 (myślałem, że odwrotnie zapisałeś), teraz czytam, że ten Pro Screen jest zupełnie do czego innego.

 • Pawciu

  AdamLokin Pawciu Już doszedłem dlaczego nie mogłem jej znaleść. To nie jest „Screen Pro” tylko „Screenshot Maker Pro”, ot taka mała różnica i już wyszukiwarki tego nie znajdują 🙂

 • AdamLokin

  Przepraszam.
  Poszedłem na łatwiznę i zerknąłem na ekran telefonu i podałem nazwę pod ikoną. Program w appstore faktycznie nazywa się całkiem inaczej.

 • therealbgn

  Mnie znajomy namawia na czekanie na Apple Watch 2, chociaż kusi mnie jak diabli. Mam do Ciebie pytanie – jak z korzystaniem z AW w pracy?

 • AdamLokin

  Możesz ustawić powiadomienia wibracyjne bez włączania ekranu. Zatem nawet podczas rozmowy w cztery oczy z prezesem jesteś kryty 😉

 • buhh69

  chociaż zegarek kusi – to jednak poczekam do drugiej jego odsłony…

 • AdamLokin

  Gdyby nie fakt, że mam świra to też bym poczekał. I faktycznie polecam czekać. Pytanie na ile komu starczy cierpliwości oraz kiedy  zaprezentuje nowy model?