Filmiki OS X Porady

AUtomaczek #4 – Tworzenie obrazków startowych dla iOS

W kolejnym odcinku naszej serii zajmiemy się tym jak wygenerować szybko kilka wariantów tzw. obrazów startowych dla systemu iOS. Kiedy piszemy własną aplikację dołączenie takie pliku jest już od teraz niezbędne – jeśli nasz program ma wspierać także system iOS 6 koniecznie trzeba dołączyć odpowiednio przeskalowane obrazy. Trzeba przyznać że Apple w XCode stara się wiele nadmiarowych wcześniej czynności uprościć do minimum. Wystarczy że dołączymy rysunki w odpowiedniej skali i odpowiednio ponazywane i przeciągniemy je na odpowiednio pola w pliku Images.xcassets i już – system wie na jakim urządzeniu uruchamiamy program i sam dba o to by załadować potrzebny ekran startowy.

Zgodnie z wytycznymi Apple musimy dostarczyć pliki w trzech rozmiarach (w pikselach) :

* 320 x 480 – iPhone 3G,3GS

* 640 x960 – iPhone 4 i 4S – ekran retina

* 640 x 1136 – iPhone 5 , 5C i 5S – ekran retina 4 calowy

Dla obrazków retina przyjęło się stosować konwencję nazewniczą z suffixem @2x, dla iPhonów 4 calowych stosujemy dodatkowo oznaczenie –568h. Jak sobie z tym poradzić?

Keyboard Maestro

Do wykonania zadania wykorzystamy makro, które przedstawiam poniżej.

automac4_km

Jest ono nieco złożone ale możemy wykorzystać fragmenty tego z poprzedniego odcinka. Dla każdego zaznaczonego pliku w Finder program po naciśnięciu ⌥+Ctrl+Rprzechwytuje jego ścieżkę, nazwę i rozszerzenie. Cały plik kopiowany jest do schowka, następnie oryginał zachowywany jest z suffiksem _original. Obrazek w schowku jest odpowiednio skalowany po czym zapisywany do pliku PNG z poprawnie sformatowaną nazwą – i już, trwa to błyskawicznie, nawet jeśli takich plików mamy kilkanaście a co dopiero kilkadziesiąt. Jak to wygląda w praktyce pokazuje filmik:

Inne możliwości

Powyższe makro ma jedną niezaprzeczalną zaletę – potrafi skalować obrazki nieproporcjonalnie. Niestety, akcje Automatora potrafią przeskalować zdjęcia proporcjonalnie do szerokości docelowej wyrażonej w pikselach. Lepiej poradzi sobie z tym systemowy Podgląd przy użyciu menu Narzędzia – Dostosuj wymiary – musimy je jednak podać ręcznie i nie mamy możliwości hurtowej zmiany nazwy.

Bez zmiany nazwy ale za to ciut szybciej z przeskalowaniem obrazków retinowych do zwykłych poradzi sobie także LaunchBar. W jaki sposób? Zaznaczamy obrazki w Finder uruchamiamy LB skrótem (u mnie jest to ⌘+spacja) przytrzymując spację ciut dłużej. Pojawia się okienko i zaczynamy wpisywać “RES” wybieramy “resize to 50%” i już.

Cenię bardzo narzędzia, które potrafią usprawnić pracę na OSX. Może macie jakieś własne typy i rozwiązania – podzielcie się z nami 🙂

Makro można pobrać TUTAJ