Akcesoria Felieton

Bo wszystko zaczęło się od A9M0050 – historia myszek Apple

Pierwotnie wpis ten miał być poświęcony recenzji MagicMouse, na której to mam przyjemność pracować od kilku tygodni. Pisząc jednak kolejne zdania opisujące obecną myszkę od Apple, stwierdziłem, że tak naprawdę jest ona ewolucją każdej poprzedniej wersji. Wracając jednak wstecz i przypominając sobie wcześniejsze wersje zadałem sobie pytanie, które zadam i Wam. Czy wiecie jak wyglądała pierwsza myszka od Apple?

 

Lisa Mouse (A9M0050)

Lisa-Mouse-1983-Jonathan-Zufi

Cała historia myszek zaczęła się w Xerox Parc, gdzie prócz legendarnego graficznego interfejsu, wdrażano także model myszki. Posiadała ona jednak dwie znaczące wady – pierwszą z nich była sama konstrukcja, która składała się z trzech przycisków, zaś drugą wadą – cena, która była zbyt wysoka, by myszka projektu Xerox’a weszła do masowego użytku (została ona wyceniona na 400$).

Apple postanowiło uprościć projekt z pomocą Hovey-Kelley, później znanego jako IDEO. Jednym z głównych zadań jakie zostało przed nim postawione, było obniżenie kosztów – 400$ za myszkę zdawało się kwotą zdecydowanie za wysoką, aby wprowadzić ją na rynek. Celem stała się kwota 25$. Dodatkowo podczas projektowania nowej myszy przeprowadzono setki testów z udziałem użytkowników, tak aby była ona spójna z nowym systemem od Apple. Warto zauważyć, że nowa mysz została pozbawiona dwóch przycisków w porównaniu do modelu Xerox’a.

Myszka sprzedawana wraz z Lisą w 1983 roku była jedną z pierwszych jakie pojawiły się na masowym rynku. To co było unikatowego w przypadku myszy dołączonej do Lisy to wykorzystanie metalowej kulki zamiast gumowej. Połączenie GUI wraz z myszą okazało się rozwiązaniem, które przyjął cały świat.

Macintosh Mouse (M0100)

Macintosh-Mouse-1984-Fot-Jonathan-Zufi

Następna wersja myszy od Apple została połączona z premierą Macintosh’a. Zmiany, jakie zaszły w porównaniu do pierwszej wersji widoczne były między innymi w kolorze, który charakteryzował się odcieniem beżu. Mechanicznie nie zaszły jednak w niej wielkie zmiany. Od strony technicznej kulka, która wcześniej była metalowa została pokryta gumą. Ta wersja kulki zapewne jest znana wielu czytelnikom, gdyż tak naprawdę ta forma utrzymała się do końca żywotu myszek opartych o taką technologię śledzenia ruchu.

Apple Mouse IIc

Po debiucie Macintosh’a nadeszła pora na myszkę do modelu Iic. To, co ją odróżniało to modyfikowany projekt przez co stała się smuklejsza w porównaniu z jej poprzedniczkami. Ujednoliceniu uległ także kolor przycisku, który tym razem nie wyróżniał się na tle całej myszki. Ciekawostką jest to, że port do podłączenia myszki można było wykorzystywać również do podłączenia joysticka. Apple IIc rozpoznawało urządzenie poprzez sygnał jaki wysyłała myszka. To pozwalało ją odróżnić od innych urządzeń.

Apple Desktop Bus Mouse (G5431/A9M0331)

Apple-Desktop-Bus-Mouse-1986-Fot-Jonathan-Zufi

We wrześniu 1986 roku Apple kontynuowało zmiany i ewolucje myszy oraz klawiatury. Zaowocowało to nowym standardem Apple Desktop Bus (ADB) oraz niższym profilem myszy. Była to również myszka, która została zaprojektowana w nowym stylu Snow White, który wprowadzało Apple. To, co kontrastowało z kolorem myszy to odcień kabla i złącza, który w niezmiennej barwie począwszy od Apple IIGS.

Apple Desktop Bus Mouse II (M2706)

Apple-Desktop-Bus-Mouse-II-1993-Fot-Jonathan-Zufi

Była to trzecia o chyba najbardziej znacząca przebudowa myszki w ciągu ostatnich 10 lat. Całkowicie zmieniono kształt myszki – z kanciastej w kształt łezki. Design ten został kopiowany również przez innych producentów na tak szeroką skalę, że stał się on standardem wśród myszek. Myszka ta była podstawowym urządzeniem we wszystkich komputerach Macintosh od roku 1993 aż do 1998. Kolorystycznie też nastała mała rewolucja, gdyż po raz pierwszy w historii Apple postanowiło wydać myszkę w kolorze czarnym, która była dołączona do Macintosch’a TV.

Apple USB Mouse (M4848)

Apple-USB-Mouse-1998-Fot-Jonathan-Zufi

Był to model myszki, w którym jako pierwszym zastosowano złącze USB. Myszka ta jednak nie była uważana za udaną, a to za sprawą samego designu, który był pomysłem Jony’ego Ive’a. W porównaniu do swej poprzedniczki straciła kształt łezki a stała się okrągła. Nowa konstrukcja była o tyle nietrafiona, że odruchowo łapiąc za nią użytkownik nie miał pojęcia czy złapał ją z właściwej strony. Przez średnio udaną myszkę sukces odniosła mała przejściówka o nazwie Griffin iMate ADB, która pozwalała podłączyć poprzedni model myszki wyposażony w gniazdo ADB.

Apple Pro Mouse (M5769)

Apple-Pro-Mouse-White-2000-Fot-Jonathan-Zufi

Pierwszą wyróżniającą rzeczą nowego modelu myszy, który zaprezentowało Apple było odejście od kolorystki jak i kształtu swojej poprzedniczki. Kulkę, która występowała do tej pory postanowiono zamienić na czujnik optyczny. Była też ona powodem żartów krytyków, którzy naśmiewali się z niej z powodu braku wydzielonych przycisków. W 2003 roku myszka została przebudowana, a z portfolio produktów Apple zniknęła myszka o kolorze czarnym.

Apple Mighty Mouse

Apple-Mighty-Mouse-2005-Fot-Jonathan-Zufi

Po 22 latach Apple postanowiło zmienić nieco swoją koncepcję, co do projektowania myszek i umieściło w niej dwa przyciski co było dość istotną zmianą. Myszka ta miała też wbudowaną na środku kulkę pozwalającą przewijać materiały w dowolnym kierunku. Niestety dość często ulegała ona awarii z powodu częstego zanieczyszczenia czy zatkania przez brud. Ciekawostką jest to, że mysz miała wbudowany malutki głośniczek, który miał za zadanie wydawać dźwięk podczas używania.

Magic Mouse (model MB829LL/A)

Apple-Magic-Mouse-2009-Fot-Jonathan-Zufi

Ostatni model myszki od Apple miał premierę w 2009 roku i jako pierwszy wyposażony został w funkcję multi-touch. By zwiększyć czułość myszki zamiast świecącej diody zastosowano w niej diodę laserową. Ze względu na swoją uniwersalność jest przystosowana zarówno do praworęcznych jak i leworęcznych osób.

Myszki projektowane przez Apple zawsze miały w sobie „to coś”. Początkowo upraszczane tak, by mogły trafić pod strzechy wraz z każdym komputerem. Następnie coraz bardziej zaawansowane i funkcjonalne – zaczynając od porzucenia kulki poprzez śledzenie optyczne, rewolucyjny scrol, po Apple Mighty Mouse czy multi-touch z Magic Mouse. Droga do obecnej formy była długa, ale jestem ciekawy czy w kwestii myszki, Apple, które nie zmieniło modelu od 6 lat ma zamiar w najbliższym czasie pokazać coś nowego.

 

Fot:Jonathan Zufi

http://shrineofapple.com