OS X Podstawy Porady

Bootowalny pendrive z OS X

Rozpoczynając przygodę z Makiem, musiałem stawić czoła reinstalacji całego systemu. Nie wiedziałem jednak, jak się za to zabrać.

Dzisiaj sytuacja jest zdecydowanie łatwiejsza, wystarczy połączenie z Internetem i odpalenie instalacji systemu przez sieć.
Co jednak zrobić w sytuacji nagłej, kiedy nie mamy szybkiego łącza, a pakiet danych w naszym smartfonie jest zbyt ubogi, aby umożliwić pobranie OS X?

W tym przypadku, dobrze byłoby mieć bootowalny pendrive z systemem… ale jak go zrobić? Na to pytanie, odpowiedź znajdziecie poniżej.

Aby stworzyć tę swoistą deskę ratunkową, wykorzystamy „Narzędzia dyskowe” – te opisane przy okazji tworzenia partycji pod OS X. Dodatkowo będziemy potrzebować obrazu systemu (w postaci pliku .dmg), aby nagrać go na pendrive’a. No i oczywiście, samego pendrive’a – najlepiej 8 GB i USB 3.0. Kiedy już wszystkie wspomniane dobra będziemy mieć pod ręką, wystarczy trzymać się poniższej instrukcji:

  1. Odpalamy „Narzędzia Dyskowe”.
  2. Podpinamy pendrive’a.
  3. Postępujemy zgodnie z instrukcją zamieszczoną na obrazku. Pamiętać musimy, aby nasz pendrive był sformatowany, jako „Mac OS Extended (kronikowany)”.

OSX Botowalny Pendrive cz.1
4. Po uzyskaniu nośnika w formacie Mac „kronikowany”, przechodzimy do zakładki „Odtwórz”.
5. W miejscu „Źródło”, wybieramy obraz z systemem do nagrania na klucz USB. Mój znajdował się na pulpicie, więc wystarczyło przeciągnąć go w puste miejsce.
Jako „Dysk docelowy”, przeciągamy nasz pendrive. Jeśli postąpicie zgodnie z opisem, rezultat powinien pokrywać się z tym, widocznym na poniższym zrzucie.

OSX Bootowalny Pendrive cz.2
6. Ostatnia czynność, to wduszenie przycisku „Odtwórz” i… czekamy aż proces się zakończy.

Oczywiście, jeśli nasz pendrive będzie śmigać na USB 3.0, czas całej operacji będzie zdecydowanie krótszy. Rzecz jasna, będzie to miało również przełożenie na późniejsze zrzucenie systemu na nasz komputer. Warto więc zainwestować kilka groszy w szybszy sprzęt.