Aplikacje Ogólne Software

Home Design 3D – projektowanie na tablecie

home design 3d

Po kilku tygodniach od premiery iOS 7 aplikacja Home Design 3D została zaktualizowana i znowu działa. To dobra wiadomość dla osób lubiących bawić się projektowaniem wnętrz wirtualnych domów.

Podczas gdy zespół programistów przygotowywał uaktualnienie, spróbowałem odnaleźć aplikację o identycznym zastosowaniu i podobnych możliwościach. Niestety nie trafiłem na żadną aplikację, która przynajmniej w połowie mogła zaspokoić moje oczekiwania.
Przeważnie ilość elementów wyposażenia była skandalicznie mała, a możliwości ich edycji zbyt ograniczone. Nie udało mi się odnaleźć, żadnej rozsądnej alternatywy dla Home Design 3D.

Projekt

Całą pracę z Home Design 3D rozpoczynamy od przygotowania planu rozmieszczenia pomieszczeń. Pokoje są dodawane, jako prostokąty, których boki i wierzchołki możemy dowolnie modyfikować. Pozwala to na tworzenie czworoboków o dowolnych proporcjach. To w zupełności wystarczy do odwzorowania większości mieszkań. Jeżeli kształt projektowanego wnętrza jest bardziej złożony, to możemy zbudować je z dowolnej ilości pojedynczych czworoboków i usunąć niepotrzebne ściany wewnętrzne. Łączenie pomieszczeń jest ułatwione przez automatyczne wyrównywanie i przyciąganie, dzięki czemu bez większego wysiłku uzyskamy perfekcyjną dokładność. W aplikacji przeznaczonej do projektowania wydaje się to oczywistą funkcją, ale mało który z podobnych programów daje takie możliwości.

home design 3d

Wykończenie

Gdy plan domu jest już przygotowany pora na wykończenie. Na tym etapie dodajemy okna drzwi i otwory w ścianach. Jeśli chodzi o stolarkę okienną i drzwiową, to z wyborem nie będzie problemu. Na 90% znajdziemy to, czego szukamy. W tym momencie nie powinniśmy sugerować się kolorem, bo ten zawsze będziemy mogli zmodyfikować.

Wyposażenie

Bogata baza wyposażenia jest największą zaletą Home Design 3D. Nie zawsze znajdziemy meble idealnie odpowiadających naszym oczekiwaniom, ale w większości przypadków dobierzemy coś zadowalającego. Kolor oraz wymiary wyposażenia da się dowolnie zmieniać. Nie musimy się przejmować, że nie wstawimy łóżka, bo zabrakło trzech centymetrów. Wystarczy je skrócić. Oczywiście każdy element da się obrócić pod dowolnym kątem.

home design 3d

Paleta kolorów

Mocną stroną tej aplikacji jest olbrzymia dowolność w doborze kolorów i tekstur. Dotyczy to dosłownie wszystkiego. Od koloru podłogi po wzór na poduszkach. Jeżeli mamy taką potrzebę to z rolki aparatu da się wczytać dowolne zdjęcie i zastosować jako teksturę na wybranych elementach. Wszystkich tych modyfikacji dokonuje się w widoku 3D.

Widok 3D

Tryb widoku jest tym co lubię najbardziej. Po zaprojektowanych wnętrzach można swobodnie się przemieszczać i oglądać je z różnych ujęć. Przyjemnie jest zobaczyć, że to co stworzyliśmy nie jest jedynie płaskim rysunkiem. Realizmu dodaje gra światła i cienia. Niestety w widoku 3D aplikacja ma tendencję do przycinania (iPad 3gen).

home design 3d

Komu się przyda?

Home Design nie jest aplikacją stworzoną z myślą o profesjonalistach. Myślę, że zadowoli osoby planujące budowę lub remont domu. Szczególnie na etapie wyboru projektu. Widok 3D ułatwi ocenę funkcjonalności i estetyki proponowanych rozwiązań. Tradycyjne szkice nie przemawiają do wyobraźni tak jak trójwymiarowa wizualizacja. Home Design 3D nie jest najtańszą aplikacją i na dodatek ma nieco archaicznie wyglądający interfejs, ale jeżeli ktoś potrzebuje dobrej aplikacji do projektowania wnętrz, to właśnie ją odnalazł.

Home Design 3D jest dostępne w trzech wariantach cenowych. Różnią się one dostępem do części funkcji, obszernością bazy elementów wyposażenia i wsparciem obejmującym aktualizacje.

Home Design 3D GOLD – 8,99 €
Home Design 3D – 5,99 €
Home Design 3D – Free