Akcesoria Hardware iPad iPhone Mac MacBook Pomysłowe urządzenia

Idealny duet – Logitech K480 + Logitech M280

Custom_format_K480_WHITE_ENVIRO

Przez ostatnie, cztery tygodnie miałem możliwość korzystania z jednej z klawiatur od firmy Logitech. Klawiatura ta, to model K480. Nowość zaprezentowana na tegorocznych targach IFA. Można by pomyśleć, że skoro to nowość to klawiatura będzie designerska, albo, że zmieni całkowicie, dobrze nam znany od lat, sposób wprowadzania tekstu. Nic bardziej mylnego.

Opakowanie w jakim otrzymujemy klawiaturę jest bardzo charakterystyczne dla firmy Logitech. Na pudełku widnieją doskonale znane nam, rozpoznawalne dla firmy kolory. Samo opakowanie zaś skrywa nieco odmienną klawiaturę, niż te, obecnie dostępne na rynku. Na pierwszy rzut oka to standardowa klawiatura. Jeśli mam być całkowicie szczery to jest ona dość gruba i ciężka jak na dzisiejsze czasy. Klawisze są bardzo głośne i mają dość duży skok. Jest to produkt zupełnie inny niż ten, na którym pisałem na co dzień. Klawiatura wykonana jest z plastiku, wygląda dość topornie a w dodatku tworzywo skrzypi przy mocniejszym naciśnęciu. K480 to całkowite przeciwieństwo klawiatury jaką oferuje nam Apple – lekkiej, cichej, eleganckiej, minimalistycznej. Niestety, produkt Apple nie potrafi tego, co potrafi K480.

Bluetooth Multi-Device Keyboard K480_5

Testowana klawiatura daje nam możliwość połączenia ze sobą do 3 urządzeń ! Tak, aż trzy urządzenia i to bez konieczności parowania za każdym razem, kiedy przełączamy się między nimi. Pójdę dalej i napiszę, że urządzenie to jest bardzo uniwersalne, ponieważ można do niego podłączyć sprzęty kontrolowane za pomocą systemu iOS, OS X, Windows czy Android. Jedyne co musimy zrobić, to podczas parowania przytrzymać odpowiedni, dedykowany dla danego systemu przycisk. Zapytacie zapewne w jaki sposób przełączamy się pomiędzy sparowanymi urządzeniami? W tym celu służy, zauważalne od momentu wyjęcia klawiatury, pokrętło z lewej strony obudowy. Ma ono dokładnie trzy możliwości ustawienia, każde przypisane do odpowiedniego urządzenia. U mnie jest to MacMini pod numerem 1, pod numerem 2 znajduje się iPad – na którym powstaje ten tekst – oraz iPhone pod numerem 3. Klawiatura przystosowana jest do użytkowania z różnymi systemami, dlatego też jej klawisze posiadają funkcję unikalne dla poszczególnych systemów. Parując z nią urządzenia Apple, mamy możliwość sterowania głośnością, przewijania utworów, wywołania ekranu głównego, zrobienia zrzutu ekranowego czy nawet wyboru języka wprowadzanego tekstu. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które pozwala na nieodrywanie rąk od klawiatury w celu wykonania jakiejś akcji na ekranie naszego iUrządzenia. Analogicznie jeśli sparujemy urządzenia z innym systemem niż iOS, klawiatura będzie miała aktywne funkcje dla tegoż systemu.

Custom_format_K480_WHITE_KNOB_DETAIL

Do umieszczenia naszego urządzenia w klawiaturze mamy odpowiedni otwór umieszczony w górnej części klawiatury. Owa szczelina na górze klawiatury jest na tyle duża, że możemy umieścić iPada wraz z niezbyt grubą obudową. Jeśli byśmy bardzo tego potrzebowali, to zmieści się iPad oraz smartphone ustawiony obok niego, oczywiście oba urządzenia w pionie. Podejście dośc niespotykane, z reguły do większości naszych urządzeń producenci robią dedykowane akcesoria, które nie pasują do kolejnej wersji posiadanego przez nas sprzętu – tu bardzo duży plus dla K480 i Logitech.

Po prawie czterech tygodniach używania klawiatury dzień w dzień przyzwyczaiłem się do niej tak bardzo, że nie przeszkadza mi skok klawiszy czy ich trochę głośniejsze działanie. Szczerze, to przyzwyczaiłem się do niej po dwóch dniach, a to wszystko dzięki temu, że mogę przełączać się pomiędzy moimi urządzeniami dosłownie w kilka sekund. Jest to rewelacyjna funkcja, która na obecną chwilę deklasuje, moim zdaniem, inne klawiatury do obsługi urządzeń mobilnych…i komputera.

Bluetooth Multi-Device Keyboard K480_9

Napisał bym, że to koniec, lecz tytuł tego wpisu mi na to nie pozwala. Wraz z klawiaturą, Logitech zaprezentował nową mysz – M280. Jest to klasyczna mysz bezprzewodowa, łączy się ona z naszym komputerem poprzez zainstalowanie w porcie USB nanoodbiornika. W sumie to trochę mnie to zdziwiło, że Logitech nadal trzyma się tego typu rozwiązania, czemu w myszy nie ma Bluetooth dzięki któremu można sparować mysz z komputerem? Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie… mogę natomisat napisać, że M280 to średniej wielkości myszka z dwoma klasycznymi przyciskami i doskonale wszystkim znanym kółkiem do przewijania. Jest bardzo ergonomiczna i świetnie dopasowuje się do dłoni. Logitech zastosował w niej system, który wyłącza mysz kiedy tylko jest ona nieaktywna, co przekłada się na obniżenie zużycia baterii, które według informacji producenta powinny działać do 18 miesięcy. Mysz spisuje się bardzo dobrze a w połaczeniu z klawiaturą K480 i Magic Trackpad’em od Apple mam na biurku idealny zestaw do obsługi Maka, iPada i iPhone’a.

Wireless Mouse M280_7

Serdeczne podziękowania należą się Digital Open Group, za możliwość testowania urządzeń.

  • Dominik

    Witam, chciałbym tylko pana poprawić ponieważ prawidłowo pisze sie dwóch nie dwuch.

  • joozio

    Dzięki! Poprawione ;~)