iOS Ogólne Software

IKO – nowy system płatności mobilnych

IKO

IKOPKO Bank Polski udostępnił niedawno swoją kolejną mobilną aplikację. Muszę przyznać, że przyłożyli się do promocji, ponieważ o nowej aplikacji zostałem poinformowany telefonicznie. Tym razem dostajemy ciekawsze możliwości niż tylko zdrapywanie kodów jednorazowych wymaganych do weryfikacji przelewów.

Nowa aplikacja nazywa się IKO, a jej głównym przeznaczeniem jest płacenie przy pomocy telefonu. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że wcale nie potrzebujemy telefonu obsługującego NFC. Sporą zaletą jest również możliwość wypłacania w ten sposób pieniędzy z ich bankomatów. Dla mnie to świetna wiadomość.

Zasada korzystania z IKO jest bardo prosta. Nim rozpoczniemy działanie musimy podać kod PIN. Po uruchomieniu na głównym ekranie, wyświetlany jest sześciocyfrowy kod. Przepisujemy go na sklepowym terminalu i zatwierdzamy. Należy pamiętać, że kod ten jest aktywny tylko przez 30 sekund, więc lepiej poinformować sprzedawcę o wybranej formie płatności przed uruchomieniem aplikacji. Chwilę później na telefonie pojawia się informacja potwierdzająca dokonanie transakcji. Proste i szybkie.

Interesująco zapowiada się funkcja przekazywania pieniędzy, w której wystarczy podać tytuł przelewu, numer telefonu odbiorcy i kwotę. Nie miałem jeszcze okazji przetestować tej możliwości, ale chętnie z niej zacznę korzystać, jeżeli okaże się szybsza niż tradycyjny przelew.

Gdzie można płacić z IKO?

Liczba sklepów stacjonarnych i internetowych wspierających płatności z IKO nie jest w tej chwili imponująca. Dobrą nowiną jest to, że baza partnerów szybko się powiększa. W tej chwili nie mogę jeszcze wybrać się na zakupy do pobliskiego marketu, ale mogę zapłacić w mniejszych sklepach, na przykład w księgarni, kawiarni lub na stacji benzynowej.

W niedługim czasie użytkownicy IKO zyskają również możliwość wypłacania gotówki z bankomatów Euronet. Dzięki temu IKO będzie obsługiwane łącznie przez 40% wszystkich bankomatów w Polsce.

Ułatwieniem dla klientów jest wbudowana w aplikację mapa, na której są zaznaczone placówki PKO, bankomaty i punkty, w których można zapłacić z IKO.

Do tej pory miałem możliwość skorzystania z tej aplikacji tylko raz. Płaciłem za zakupy internetowe i muszę przyznać, że jest to o wiele wygodniejsze niż zdrapywanie kodów w aplikacji iPKO. Największą zaletą płacenia z IKO jest szybkość działania. Wystarczy przepisać kod i gotowe.

Jak dla mnie IKO to znakomity pomysł. W przyszłości może oznaczać koniec noszenia portfela. Wystarczy zabierać jedynie telefon by mieć dostęp do własnych pieniędzy. Elektroniczne bilety Intercity i usługa SkyCash przypadły mi do gustu, więc liczę na sukces IKO. Jestem pozytywnie nastawiony do tej usługi, ale oczekuję, że lista partnerów zostanie znacząco rozbudowana. IKO to kolejna aplikacja, która ułatwi codzienne życie.

  • Marcel

    Aplikacje IKO PKO BP posiadam i korzystam, jest super, do kart nie wrócę i czekam na więcej takich pomysłów. Kiedyś portfel był potrzebny do noszenia w nim pieniędzy, dzisiaj jedynie do noszenia dokumentów ale może i to się zmieni. Na to liczę.

  • Paweł

    Z IKO spotkała mnie miła niespodzianka na Mikołajki, byłem w teatrze IKMA i okazało się że płacą IKO otrzymałem 25% rabat na bilety 🙂