Apple iOS Software

iOS 9

Apple zaprezentowało iOS 9, system który nareszcie stał się kompletny. Po zmianie w wyglądzie w iOS 7, otwartości w iOS 8 przyszedł czas na funkcjonalność, optymalizację i poprawę wydajności.

Lepszy asystent głosowy

Premierę systemu iOS 9 mogliśmy obserwować od prezentacji Siri, która otrzymała kilka, przydatnych funkcji.

Od teraz można poprosić Siri o pokazanie zdjęć z danego miesiąca, przypomnienie o stronie internetowej czy wiadomości tekstowej. Siri ma również uczyć się naszych nawyków np. po podłączeniu słuchawek zacznie się odtwarzanie muzyki, po otwarciu Spotlight pojawią się nam sugestie dotyczące aplikacji, które „zazwyczaj” otwieramy i tej godzinie lub w danym miejscu, sugestie będą dotyczyć również kontaktów z którymi często prowadzimy rozmowy.

Screenshot-2015-06-08-19.38.46

Jedną z ważnych aktualizacji jaką wnosi system iOS 9 jest przeszukiwanie przez Spotlight zawartości aplikacji.
Siri będzie mogła również podpowiedzieć nam kto do nas dzwoni, jeśli nie mamy zapisanej tej osoby w kontaktach, ma to odbywać się poprzez korzystanie z informacji, które trzymamy na telefonie np. jeżeli numer tej osoby pojawiał się w którymś z naszych maili. Jeśli otrzymamy natomiast zaproszenie na wydarzenie, zostanie ono automatycznie dodane do kalendarza, gdy będzie się ono zbliżać, Siri podpowie nam kiedy mamy na nie wyruszyć aby się nie spóźnić.

Portfel – Wallet

W iOS 9 nie zobaczymy już aplikacji Passbook, zastąpi ją Wallet (portfel) który pozwoli na więcej niż trzymanie kart lojalnościowych czy pokładowych. W portfelu będziemy mogli trzymać nasze karty kredytowe, którymi będziemy mogli za pomocą Apple Pay.

Notatki

Tak jak w przypadku aplikacji Notatki na OS X również ta na iOS zyskała na funkcjonalności. Będzie można dodawać zdjęcia do notatek prosto z telefonu a także zapisywać linki do stron internetowych wprost z Safari, Apple wprowadziło również możliwość szkicowania, nasz naczelny się ucieszy #joozio_rysuje

Screenshot-2015-06-08-19.48.37

Mapy

Apple Maps ma wspierać komunikację miejską, będziemy mogli wyszukiwać między innymi przystanki a także śledzić rozkład jazdy autobusów, tramwajów czy metra, nowością ma być również planowanie podrózy.

Screenshot-2015-06-08-19.51.24

Apple News

To nowości, która zagości w iOS 9, niestety ta aplikacja zastąpi Newsstand (kiosk) Apple News to wzorzec Flipboarda, czyli czytnik stron internetowych wprost od firmy z Cupertino. Na początku Apple News dostępne będzie w USA, Anglii i Australii!

Screenshot-2015-06-08-20.01.16

Nowa, ulepszona klawiatura na iPadzie

iOS 9 wprowadzi szereg zmian w iPadzie, jedną z nich jest nowa klawiatura w której nad klawiszami zobaczymy pasek a w nim skróty do szybkiego kopiowania, wklejania oraz wycinania tekstu, pojawi się również możliwość formatowania oraz wstawiania załączników, jeżeli dana aplikacja na to pozwoli.

Po położeniu dwóch palców na klawiaturze otrzymamy iOS’owy gładzik, którym będziemy mogli przesuwać kursor w prawo i lewo wykonując gest palcami.

Spli-view na iPadzie Air 2

Drugą i najbardziej wyczekiwaną, no może jedną z najbardziej wyczekiwanych funkcji obok możliwości tworzeniu wielu kont użytkowników (która nie pojawi się w tym systemie) jest możliwość otwierania dwóch aplikacji jednocześnie na ekranie naszego tabletu. Na iPadzie Air 2 użytkownik będzie mógł otworzyć dwie aplikacje obok siebie w stosunku pół na pół lub 7:3 przez cały czas obie aplikacje będą aktywne a użytkownik będzie mógł przesyłać dane z jednej do drugiej, dzięki gestowi „przeciągania”

Pojawi się również możliwość oglądania wideo w małym oknie, które będziemy mogli przeciągać w dowolne miejsce, oglądać będziemy mogli również np. czytając tekst, pisząc maila itp.

Zrzut-ekranu-2015-06-08-o-20.05.00

Tryb oszczędzania energii

W systemie iOS 9 pojawi się nowa funkcja, która spodoba się użytkom, którym brakowało energii w urządzeniu np. na koniec czy nawet w połowie dnia a dostęp do prądu był mocno ograniczony. Tryb oszczędzania energii pozwoli nam na dodatkowe 3 godziny pracy z naszymi iUrządzeniami. Po uaktywnieniu tego trybu zostaną wyłączone przełączniki w urządzeniu „o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia”

iOS 9 będzie dostępny na jesieni za darmo, od wczoraj mogą go testować deweloperzy, w lipcu ruszy zaś publiczna beta. Urządzenia, które obsługują iOS 8 dostaną również wsparcie dla systemu iOS 9 – iPhone 4s, iPad 2, iPad mini pierwszej generacji, iPad 3 (nowy iPad)