Mac Porady

Który komputer Apple wybrać?

Chciałbyś kupić swój pierwszy komputer od Apple? ale nie wiesz jaki model wybrać do swoich potrzeb? Zapraszam do zapoznania się z moją subiektywną opinią na temat komputerów firmy Apple.

MacBook Air 11″

macbook-air-11-step1-hero-2013

Jest to najcieńszy a zaraz najlżejszy komputer w ofercie Apple, model 11″ przeznaczony jest dla osób dużo podróżujących, którzy potrzebują mieć komputera zawsze przy sobie, biznesmeni, uczniowie, studenci docenią jego wagę oraz wymiary. Po aktualizacji procesora do Intel Haswell, komputer cechuje możliwość, aż do 9 godzinnej pracy na baterii. Jedynym jego minusem, a zarazem największym jest jego rozdzielczość ekranu (1366 na 768). Przy wyborze zdecydował bym się na dołożenie pamięci RAM do 8 GB następnie wybór przestrzeni dyskowej, opcjonalnie można pokusić się o mocniejszy procesor Intel i7.

Więcej informacji
MacBook Air 13″

macbook-air-13-step1-hero-2013

Większy brat z serii Air, według mnie to najlepsza maszyna w obecnej chwili do pracy w domu jak również do zabrania go ze sobą do biura czy w podróż. Po aktualizacji do procesorów z linii Haswell, potrafi pracować przez 12 godzin na jednym ładowaniu. W tym przypadku również proponuję w pierwszej kolejności o dołożenie pamięci RAM do 8 GB, następnie wybór pojemności dysku, opcjonalnie można pokusić się o szybszy procesor Intel i7.
Polecam ten sprzęt ze względu na baterię, wymiary oraz wagę.

Więcej informacji
MacBook Pro 13″ (non-retina)

mbp2012-step1-macbookpro-select-13

MacBook Pro 13″ najlepiej sprzedający się model w ofercie Apple, użytkownicy bardzo cenią sobie ten rozmiar, ze względu na wymiary oraz wagę, sprzęt można zabierać ze sobą, a sama jego nazwa mówi, że kierowany może być dla zwykłego użytkownika jak również dla osób, które zajmują się na przykład obróbką zdjęć. Model cechuje możliwość samodzielnej wymiany pamięci RAM oraz dysku twardego.
Zalecam w miarę możliwości wybrania komputera z procesorem Intel i7 2.9 GHz, ram oraz dysk twardy możemy wymienić samemu lub zlecić to któremuś z serwisów. Apple informuje, że w tym modelu możemy mieć tylko 8 giga pamięci ram, jednak bez najmniejszych problemów możemy zamontować nawet do 16 GB pamięci operacyjnej. A zamiast napędu DVD, zamontować drugi dysk HDD lub SSD.

Polecam ten komputer, ze względu na możliwość samodzielnej wymiany pamięci RAM i dysku twardego.

*Możliwy update do procesorów Intel Haswell.

Więcej informacji
MacBook Pro 15″ (non-retina)

mbp2012-step1-macbookpro-select-15

Model 15 calowy, większy, cięższy, przystosowany raczej do stałej pracy w domu/biurze. Charakteryzuje go duża wydajność, moc obliczeniowa. Przeznaczony zarówno dla zwykłych użytkowników jak i użytkowników pro, którzy zajmują się obróbką zdjęć, montażem filmów, oraz czynnościami w których potrzebna jest duża wydajność. Zalecam wybranie opcji z procesorem i7 2.6/2.7 GHz, ze względu na kartę graficzną wyposażoną w 1 gigabajt pamięci, oraz wybranie ekranu antyodblaskowego, zarówno jak w modelu 13 calowym mamy możliwość wymiany pamięci RAM i dysku twardego oraz zamontowanie dodatkowego dysku twardego zamiast napędu DVD. W tym modelu również możemy rozszerzyć pamięć operacyjną do 16 GB.

Polecam ten komputer, ze względu na możliwość samodzielnej wymiany pamięci RAM i dysku twardego.

*Możliwy update do procesorów Intel Haswell.

Więcej informacji

MacBook 13″ Retina

2012-macbookprord13-step1-hero

MacBook 13″ z ekranem retina, technologia znana z iPhone‚a 4 oraz iPada 3-generacji, teraz również dostępna na komputerach Mac. Technologia charakteryzuje się niesamowitą ostrością oraz rozdzielczością ekranu, niespotykaną wcześniej w laptopach. Laptop cechuje waga oraz wymiary, przeznaczony również dla użytkowników z segmentu pro, co nie przeszkadza w użytkowaniu go przez „zwykłych zjadaczy chleba”. W tym modelu nie mamy możliwości wymiany samodzielnie pamięci RAM jak również dysku twardego, w każdym modelu mamy standardowo 8 GB pamięci operacyjnej i nie ma możliwości zwiększenia jej nawet przez producenta, dysk twardy to już nasz wybór, do wyboru mamy 256/512/768 giga SSD.
Proponuję w pierwszej kolejności zdecydować o wyborze dysku twardego następnie opcjonalnie wybrać szybszy procesor.
W tym przypadku komputer na pewno dostanie aktualizację do procesorów Intel Haswell, termin jednak jest bliżej nieznany. Jeżeli nie macie potrzeby kupowania komputera na teraz warto poczekać, szczególnie, że w ofercie może pojawić się możliwość wyboru 16 GB pamięci RAM, a Haswell przyniesie dłuższy czas pracy na baterii. Model pozbawiony jest napędu DVD.

Więcej informacji

MacBook Pro 15″ Retina

2012-macbookprord15-step1-hero

Większy brat z serii Pro z ekranem Retina, posiada najwyższą rozdzielczość ekranu ze wszystkich dostępnych modeli laptopów na rynku. Niesamowity ekran, laptop przeznaczony do grafiki komputerowej, montażu filmów, obróbki fotografii, jak również dla zwykłych użytkowników, na przykład dla osób, które pracują z tekstem, praca z edytorami tekstu to sama przyjemność. W tym modelu również nie mamy możliwości w integrację podzespołów, musimy zdecydować na początku w jakie podzespoły chcemy wyposażyć nasz model. W pierwszej kolejności proponuję rozszerzyć pamięć RAM do 16 GB, następnie wybrać dysk twardy a opcjonalnie wybrać szybszy procesor. W tym modelu również nie ma napędu DVD. Komputer również na pewno otrzyma update do procesorów Intel Haswell. Choć w tym przypadku otrzymamy jedynie zwiększony czas pracy na baterii. Jeżeli nie macie „parcia” na zakup warto poczekać dla samego faktu posiadania najnowszego procesora. W laptopie oprócz zintegrowanej karty graficznej Intel HD4000, znajduje się również karta dedykowana Nvidia GT 650M wyposażona w 1 GB pamięci.

Nie wierzcie plotkom typu, że karta graficzna jest za wolna do takiej rozdzielczości. To nie prawda, lagi w animacjach czy też nie-płynne przewijanie stron WWW w Safari to wina systemu oraz przeglądarki Safari, problemy te zostaną rozwiązane z najnowszą wersją systemu OS X 10.9 oraz Safari. Na dzień dzisiejszy jeżeli komuś nie odpowiada przewijanie stron WWW, polecam zmienić przeglądarkę na Chrome.

Osobiście polecam ten komputer z racji tego, że sam mam styczność z nim na co dzień i jestem nim zachwycony każdego dnia.

Więcej informacji

Mac mini

thunderbolt_display_mac_mini

Mac mini to komputer stacjonarny, mały, zgrabny, który nie zajmie dużo miejsca w domu czy biurze, a tak naprawdę jest to mocna stacja robocza. Przeznaczony do wszelkiego rodzaju prac, zarówno dla użytkownika domowego jak i pro. Mamy możliwość wymiany pamięci ram oraz dysku twardego w późniejszym czasie, dlatego proponuję rozważyć wybór szybszego procesora. W ofercie dostępny jest również model oznaczony jako Mac mini z systemem OS X Server, wyposażony on jest w dodatkowy dysk, komputer ma zainstalowany dodatek OS X Server, który może pełnić rolę serwera na przykład przy wymianie plików pomiędzy Macami, iPadami czy też zwykłymi „pecetami”. Do komputera musimy dokupić monitor, klawiaturę oraz myszkę i/lub gładzik. Komputer nie posiada napędu DVD.

Więcej informacji

iMac

imac-21-2012-vs-imac-21-2011

iMac to kompletny komputer stacjonarny All-in-one, dostępny jest model 21,5″ oraz 27″. W modelu 21,5″ cala nie mamy możliwości samodzielnej wymiany podzespołów, dlatego jesteśmy zmuszeni dokonać zmian przy zamówieniu, lub wybrać odpowiedni model ze sklepowej półki. Polecam wybrać model wyposażony w 16 GB pamięci RAM oraz dysk „Fusion drive” (jest to połączenie dysku SSD oraz HDD, system decyduje, które programy używane są najczęściej i przenosi je na dysk SSD, na tym dysku znajduje się również system operacyjny.) godnym polecenia jest również dysk SSD (dysk flash, pozbawiony jest elementów mechanicznych, jest kilkukrotnie szybszy od standardowego dysku HDD) 256 lub 512 giga. W żadnym wypadku nie bierzcie dysku HDD 1 TB 5400 obr/min, jest to bardzo stara konstrukcja i dziwi mnie jej obecność w produktach Apple.

Więcej informacji

imac-27-2012-press-001-640x480

Model 27″ bardziej wydajny, szybszy, mocniejszy, posiada ekran o większej rozdzielczości (2560 x 1440, model 21,5″ 1920 x 1080) w stosunku do mniejszego brata. W tym modelu mamy możliwość wymiany samodzielnie pamięci RAM, dlatego proponuję wybrać model wyposażony w dysk „Fusion drive” lub SSD (dysk flash, pozbawiony jest elementów mechanicznych, jest kilkukrotnie szybszy od standardowego dysku HDD) oraz wybrać kartę graficzną GTX 680MX 2 GB GDDR5 opcjonalnie możliwość wybrania szybszego procesora, w tym przypadku i7 3.4 GHz.

Więcej informacji

Oba modele nie posiadają napędy DVD, do każdego modelu dodawana jest klawiatura, myszka lub gładzik, opcjonalnie można dokupić myszkę lub gładzik w zależności co wybraliśmy wcześniej.

Jedyny minus tych komputerów to zbieranie się kurzu lub pojawianie się plam na ekranach, w każdym serwisie Apple przysługuje nam wymiana matrycy na nową, a po trzeciej wymianie możemy wnioskować o wymianę na nowy model komputera.
Oba modele otrzymają aktualizację do procesorów Intel Haswell.

Jeżeli macie jakieś pytanie odnośnie sprzętu, szukacie pomocy, zapraszamy do dyskusji postaramy się odpowiedzieć na wasze pytania i pomóc w wyborze sprzętu.

 

 

 • Maciej Winiarski

  1. Z tego co wiem (może się mylę) w nowych iMacach nie ma już problemu z matrycami.
  2. Warto zauważyć, że w większym iMacu jest już dysk 7200 rpm.
  3. Ważne jest także to, że do iMac jeśli kupujemy u Apple, to BEZ dopłaty możemy wybrać sobie – mysz bądź gładzik. Dopłata jest przy zamawianiu obydwu.

 • MichalQubus

  1. Problem z matrycami występuje, użytkownicy starżą się na żółte plamy na ekranie.
  2. Ale to nadal dysk HDD, przy takiej kwocie standardem powinien być SSD, dlatego wspomniałem o Fusion Drive, który niestety jest za dopłatą.
  3. W tekście jest to uwzględnione, oczym piszesz 😉

 • Maciej Winiarski

  1. Ja słyszałem, że ekran potrafi nieźle się nagrzać od komponentów w obudowie. Dla mnie najlepszy dowód na to, że nie będzie iMaca z dotykiem 😉
  2. A to jest oczywiste.
  3. Jest wspomniana jedynie możliwość DOKUPIENIA gładzika. Nie ma słowa o WYMIANIE.

 • Dawid

  1. Matryce się wypalają od temperatury. Miałem 24′ iMaca i niestety, podobnie jak u kolegi ekran zaczął dostawać dziwnych pasów z martwymi pikselami. Nowe mają jeszcze mniejszą przestrzeń z tyłu, ale inne chłodzenie. Ciekawe jak za 4 lata będą się zachowywać matryce. U mnie po takim czasie wystąpił problem.

  3. To zrozumiałe że albo 1 albo 2, lub 1 i 2 za dopłatą… Nie wiem w czym problem.

 • Inaczej wybrał bym kolejność rozbudowy w Air. O ile na pamięć i procesor trzeba się zdecydować przy zakupie to dysk SSD kiedyś będzie można wymienić… dlatego sam wybrałem procesor i7 kosztem dysku.