Apple News OS X Software

OS X El Capitan

Na wczorajszej konferencji WWDC15, pierwszą z nowości Apple był nowy system operacyjny przeznaczony na komputery Macintosh – OS X El Capitan. Nazwa pochodzi od najwyższej skały znajdującej w parku narodowym Yosemite.

Nowy system względem poprzednika ma przede wszystkim poprawić wydajność, czas pracy komputera na baterii oraz ułatwić użytkownikowi pracę dodając kilka istotnych usprawnień.

Screenshot-2015-06-08-19.17.23

Apple po raz kolejny ulepszyło Spotlight, które teraz pozwoli nam na przeszukiwanie zawartości komputera, internetu za pomocą naturalnego języka, np. „zignorowane maile od Jacka” pojawią się nam wtedy wszystkie maile od Jacka, które były przez nas zignorowane. Aplikacja otrzyma również gesty, dzięki którym będziemy mogli zarchiwizować lub usunąć wiadomość.

Spotlight umożliwi nam również wyświetlenie aktualnej pogody dla naszego miasta oraz aktualnych wyników sportowych.

Przeglądarki Safari również otrzymała kilka przydatnych funkcji. Pierwszą z nich jest przypinanie wybranych stron do zakładek, po przypięciu stron będą one automatycznie uruchamiane przy każdorazowym uruchomieniu Safari a linki, które zostaną przez nas kliknięte otworzą się w nowych zakładkach. Nowością jest również poinformowanie użytkownika z której zakładki wydobywa się dźwięk, efekt znany choćby z Google Chrome’a.

Screenshot-2015-06-08-19.16.10

Mission Control

Zarządzanie oknami będzie od teraz łatwiejsze w widoku Mission Control wystarczy „złapać” aplikację a następnie przesunąć ją na górną belkę aby aktywować tryb pełnoekranowy, „ściągnięcie” aplikacji w dół spowoduje wyjście z trybu pełnoekranowego.

Zrzut-ekranu-2015-06-08-o-19.21.01

Apple „w końcu” postanowiło ułatwić użytkownikowi powiększanie aplikacji na wybranym obszarze, efekt znany od dłuższego czasu z Windowsa, użytkownicy OS X’a również mogli korzystać z tej funkcji ale tylko po zainstalowaniu dodatkowego oprogramowania.

Zrzut-ekranu-2015-06-08-o-19.18.21

Po przytrzymaniu znaku „+” użytkownik będzie miał do wyboru ustawienie okna aplikacji po lewej lub prawej stronie ekranu, po otworzeniu drugiej aplikacji i kliknięciu „+” wypełni nam się druga, wolna strona ekranu, dzięki czemu wypełnimy cały obszar roboczy ekranu. Będzie możliwa również zmiana proporcji szerokości okien aplikacji.

Aktualizacji doczekały się również systemowe Notatki, które pozwolą teraz na wklejanie linków oraz zdjęć.

El Capitan to przede wszystkim wydajność, według Craiga Federighi:

– Aplikacje będą uruchamiać się szybciej (1,4x),
– szybsze przełączanie się pomiędzy aplikacjami (2x),
– szybsze uruchamianie PDF-ów w podglądzie (4x).

9553b1845885cb9e7d929ce807963b74c4609aef_medium_2x

Największą nowością jest jednak zastosowanie technologii Metal, znanej z iOS. Technologia ta ma zapewnić wyższą wydajność w aplikacjach oraz grach i jednocześnie zmniejszyć obciążenie procesora co niesie za sobą dłuższą pracę na baterii.

0e2d339400c1558dbad535dfd598b1639f2ee76a_medium_2x

Oficjalna wersja OS X 10.11 El Capitan dostępna będzie na jesieni tego roku za darmo. Z nowym systemem w wersji beta zapoznają się już deweloperzy, publiczna beta ma ruszyć w lipcu.