OS X Podstawy Porady

OS X – Partycje

Część z osób, które obecnie korzystają z komputerów z systemem OS X, to przesiadkowicze z Windowsa. Nie ma w tym nic złego, gdyż najtrudniejsza decyzja już za wami. Zapewne jednak, zastanawiacie się czasami, jak wykonać czynność, którą w „Okienkach” mieliście opanowaną do perfekcji.

Przyjdzie taki moment, że zastanawiać się będziecie, jak podzielić na partycję dysk zewnętrzny lub ten zamontowany w Maku. System OS X ma wbudowane narzędzia do takich zadań – właśnie o nich dziś opowiem.

Partycje pod OS X

W naszym systemie operacyjnym znajdują się „Narzędzia Dyskowe”. Za ich pomocą możemy podzielić na partycję wybrany przez nas nośnik.

 

  • W systemowym „Spotlight” (⌘+spacja) wystarczy wpisać „Narzędzia Dyskowe” i nacisnąć „Enter”. Uruchomimy w ten sposób nasze narzędzie.
  • Na poniższym zrzucie ekranowym, znajduje się okno „Narzędzi Dyskowych”. W moim przypadku, z lewej strony, widzimy dwa nośniki: pierwszy to dysk w komputerze, drugi – pendrive do testów.

Narzędzia dyskowe - 1

  • Zaznaczamy dysk do podziału na partycje. Następnie, z poziomu prawego okna, wybieramy „Partycje”.

Narzędzia dyskowe OS X partycje

  • Z lewego okna, w miejscu nazwanym „Układ partycji”, wybieramy liczbę tychże.

Narzędzia dyskowe OS X wybór partycji

  • Po dokonaniu wyboru, narzędzie, w prosty (graficzny) sposób pokaże nam, jak będzie wyglądać nasz nośnik. Obie „części” mojego dysku, póki co, nie mają nazwy – można je nazwać dla ułatwienia identyfikacji.

 

  • Z rozwijalnego menu „Format”, wybieramy rodzaj formatowania partycji. Jak widzimy na obrazku, mamy kilka możliwości…

Narzędzia dyskowe OS X podział na partycje

  • Pozostaje nam już tylko zatwierdzić wybór. W tym celu, klikamy przycisk „Zastosuj”.