Akcesoria Hardware Pomysłowe urządzenia

Pencil by 53 – minimalizm plus funkcjonalność

Nigdy nie ukrywałem, że bardzo lubię rysować, mimo wątpliwego talentu. Jeszcze 5 lat temu, próbowałem używać swojego pierwszego tabletu graficznego – Wacom Bamboo. Następnie kupiłem iPada i ściągnąłem najlepszą aplikację do rysowania – Paper by 53. Początkowo tworzyłem swe dzieła palcami, później kupiłem najprostszy stylus. Następnie zaopatrzyłem się w Pogo Connect, który – jako jedyny – był kompatybilny z moją ulubioną apką. Na rynku gadżetów do iPadów, aż roi się od różnych stylusów. Każdy producent obiecuje coś innego – a to ładny design, a to trwałość; najczęściej jest to jednak niska cena. Oczywiście, każdy szuka czegoś dla siebie. Mam wrażenie, że moje poszukiwania dobiegły końca. Ostatecznie, kilka dni temu, kupiłem dedykowany, najlepszy – Pencil by 53.

Wykonanie

Pencil zdecydowanie stawia na uniwersalny, ale znajomy wygląd – wygląd ołówka. Aktualnie do wyboru mamy trzy rodzaje: aluminiowy (czarny i złoty) oraz drewniany (brązowy). Zdecydowałem się na najbardziej klasyczny – drewniany.

FiftyThree_Pencil_Three_Versions

Stylus posiada dwie miękkie strony – gumkę i końcówkę do rysowania. Co ciekawe, owa gumka czyni z Pencil produkt wyjątkowy – nie znam żadnego innego „pisaka”, który miałby tę funkcję! Warto zaznaczyć, że gumowe elementy stworzono z bardzo wysokiej jakości materiałów, a więc nie wytrą się po pierwszym intensywnym rysowaniu! Tworzywo, z którego wykonano recenzowane urządzenie, świetnie oddaje koncepcję „starego ołówka”. Na powierzchni nie ma przycisków, włączników, ani niczego do przełączania – wszystko ukryto, a jedyną ruchomą częścią jest końcówka, służąca również do ładowania. Co więcej, Pencil nie jest ani za lekki, ani za ciężki – leży idealnie. Faktura drewna sprawia, że nie wypada z ręki, nie jest za śliski, ani niewygodny – po prostu świetny i funkcjonalny design.

Funkcjonalność

FiftyThree wcale nie chcieli, aby Pencil był uniwersalny – w każdym razie, nie za bardzo. Największą moc pokazuje – rzecz jasna – w połączeniu z aplikacją Paper, w której możemy używać np. gumki lub rozmazywania. Osobiście uważam, że jest to stylus jednej aplikacji.

FiftyThree_Gold_Pencil_withPaper1

„Ołówek” wyposażono w Bluetooth 4.0 LE, za którego pośrednictwem łączy się z iPadem. Dzięki technologii Kiss to Pair, nie musimy nic konfigurować – wystarczy włączyć aplikację i przytrzymać stylus nad odpowiednim miejscem. Jest to o tyle wygodne, że kiedy kolejny raz otworzymy program Paper, stylus połączy się automatycznie. Warto również nadmienić, że dzięki Bluetooth 4.0 Low Energy, wytrzymałość baterii wynosi blisko miesiąc, a ładowanie odbywa się via USB, więc zaoszczędzimy na bateriach, akumulatorach i innych duperelach.

Jako że Pencil nie jest wrażliwy na nacisk, posiadł inną przydatną funkcję, którą – co prawda – trudno nazwać, jednak świetnie imituje prawdziwy ołówek. Chodzi o rysowanie pod kątem, dokładnie jak na obrazku poniżej.

surface-pressure-ipad

 

Pencil posiada również gumkę, gnieżdżącą się po drugiej stronie obudowy – w aplikacji Paper służy do „gumkowania”. Magia tego rozwiązania polega na tym, że nie musimy zmieniać narzędzia – wystarczy odwrócić stylus i już! Auto-magicznie!

FiftyThree_Pencil_withPackaging

FiftyThree zdecydowało się także na wprowadzenie tzw. „Palm Rejection”, czyli funkcji pozwalającej na swobodne trzymanie nadgarstka na iPadzie. Ponadto, aplikacja wie, kiedy dotykamy ekran palcem, chcąc coś rozmazać, a kiedy po prostu kładziemy na nim rękę.

Podsumowanie

Surface Pressure Squiggle

Gdy firma FiftyThree pierwszy raz zaprezentowała aplikację Paper, wiedziałem, że to będzie coś idealnego dla mnie. Gdy zaprezentowali Pencil, wiedziałem, że będzie to świetny produkt. Nie myliłem się! Po kilku tygodniach mogę śmiało powiedzieć, że to jeden z moich najlepszych zakupów w ostatnich miesiącach! Lubisz rysować? Chcesz, aby odbywało się to naturalnie? Pencil jest dla Ciebie!

Gdzie można kupić to cudo?

Niestety, w Polsce nie ma oficjalnego dystrybutora, dlatego polecam oficjalną stronę producenta (możliwość wysyłki do Polski) lub Amazon.uk.

  • LucDoro

    Bardzo dobry artykuł. Prosto i przejrzyście. 
    Jeżeli chodzi o produkt, sam chciałbym mieć zarówno i Pada z aplikacją Paper jak i Pencil via 53. 

    Pozdrawiam
    LucDoroDesign