Aplikacje iOS Pomysłowe aplikacje

Pomysłowe Aplikacje #55: Magic Hour – asystent fotografa

Odkąd zacząłem interesować się fotografią, zastanawiałem się, dlaczego zdjęcia wykonywane około godziny 12.00, w ostrym słońcu, są prześwietlone, a te robione między 16.00 a 17.00, są lepiej oświetlone. Uczęszczając na kurs fotograficzny, dowiedziałem się o tzw. „złotej godzinie”. To czas, kiedy światło jest rozproszone w takim stopniu, że nie tworzy prześwietleń. W godzinach porannych jest to kilka minut (do kilku godzin) przed i po wschodzie słońca, po południu – kilka minut lub godzin przed i po zachodzie słońca.

Zapisz się, aby raz w tygodniu otrzymywać nowości z Apple-User.pl na skrzynkę! Wszelkie konkursy również będą wysyłane!

Jednakże, jak wiadomo, dzień i noc nie trwają tyle samo – Ziemia nie jest ustawiona w stosunku do Słońca pod kątem 90 stopni. Ponadto, zmiany czasu powodują, że łatwo się pogubić, gdy szukamy dobrej pory na pstrykanie zdjęć. Jeśli dysponujemy iPhonem bądź iPodem, możemy zaopatrzyć się w aplikację Magic Hour.

To pozornie prosty programik. Potrafi obliczyć, ile czasu zostało do pierwszej lub drugiej „złotej godziny”. Robi to na podstawie naszej lokalizacji oraz strefy czasowej, kiedy Słońce będzie w pozycji 6 stopni poniżej lub 6 stopni powyżej linii horyzontu.

IMG_0433

Dodatkowo, aplikacja pokazuje na wykresie kołowym, ile trwa dany dzień oraz noc. Potrafi też obliczyć, kiedy proporcje dzień/noc zmienią się. W tym przypadku, kamieniami milowymi są przesilenia (kiedy to dzień lub noc są najdłuższe) oraz równonocy (kiedy to dzień i noc trwają równo 12 godzin).

IMG_0432

Co więcej, aplikacja umożliwia ustawienie przypomnień przed wybiciem „złotej godziny” (domyślny czas to 60 minut – oczywiście, istnieje sposobność dostosowania go wedle własnego uznania), bądź powiadomień, gdy rzeczona się rozpocznie. To znak, żeby złapać za aparat i fotografować, aż do kompletnego wyczerpania miejsca na karcie pamięci/baterii/przegrzania aparatu (niepotrzebne skreślić).

IMG_0431

 

 

 

 

 

 

 

 

Uwielbiam Magic Hour! Jest prosta, minimalistyczna oraz schludnie zaprojektowana. Polecam ją każdemu fotografowi. Aplikacja jest dostępna za darmo. Link do AppStore.