iOS Ogólne OS X Pomysłowe aplikacje

Pomysłowe Aplikacje #56 – Proste notatki czyli Simplenote

Żółte karteczki

Nie muszę chyba pytać, czy znacie „żółte karteczki”, bo kto ich nie zna – no nie ? Ja strasznie lubię zapisywać na nich informacje, lecz one strasznie lubią się gubić – no i mam problem, zapominam co miałem zrobić. Tak więc, pewnego pięknego dnia, postanowiłem poszukać aplikacji do robienia i przechowywania notatek. Miałem jednak kilka warunków, które aplikacja musiała spełniać. Przede wszystkim prostota obsługi i szybkie wpisywanie notatki, przejrzysty interfejs no i musi być dostępna na OSX, iOS i przez WWW.

Kombajny XXI wieku

Podczas moich poszukiwań trafiłem na wiele aplikacji do robienia notatek. Jedne były fajniejsze inne mniej – jak to z aplikacjami bywa. Pośród nich były tak zacne tytuły jak Evernote czy DayOne. Niestety DayOne to typowy pamiętnik, a Evernote to tytułowy kombajn XXI wieku. Nie twierdzę, że jest zły lecz, jak dla mnie zbyt bogaty w funkcje. Używam go sporadycznie natomiast potrzebowałem czegoś szybkiego, czegoś, gdzie można szybko odszukać wpisaną kiedyś notatkę i nie trzeba przy tym scrolować ekranu przez piętnaście minut. Zapewne domyślacie się, że znalazłem taką aplikację. Simplenote.

Proste notatki

Sama nazwa aplikacji mówi nam wszystko. Proste notatki są proste ! Działanie notatnika jest uproszczone do bólu. Mając otwartą aplikację klikamy w duży, szary + i dodajemy nową notatkę. Pierwsze słowa notatki automatycznie będą traktowane jako tytuł notatki. Teraz wystarczy dodać stosowny „Tag”, pod jakim chcemy odszukać notatkę, lub cały zestaw o danej tematyce. Gotowe, notatka dodana i działamy dalej. Szybko, bez zbędnych komplikacji typu formatowanie tekstu czy tym podobne działania. Tu chodzi o szybkość i łatwość wyszukania tego co akurat jest nam niezbędne – Simplenote dostarcza mi dokładnie to, czego oczekuje od programu do notatek.

Uniwersalność

simplenote-update-banner-january

Twórcy Simplenote postanowili, że ich program będzie działał na mobilnym systemie Apple oraz na stacjonarnych komputerach z Cupertino. Dla mnie bomba, bo jak pisałem, było to jednym z warunków stawianych przy poszukiwaniach. Jeśli, kiedyś potrzebowałbym dodać jakieś notatki, a nie miał bym przy sobie swojego sprzętu, nie ma problemu! Apka jest też w wersji WWW – dostępna w zasadzie z każdego miejsca na ziemi… pod warunkiem, że jest tam Internet. Ale na tym nie koniec. Simplenote działa także na Androidzie oraz na urządzeniach Kindle. Pełna gama systemów pozwala nam na korzystanie z naszego ulubionego smartfona lub komputera, niezależnie od tego na czym jest postawiony.

simplenote-featured-ios2

Simplenote pozwala również na współpracę. Jako „Tag” możemy wpisać adres mail osoby, z którą chcemy razem pracować nad notatką i gotowe – możemy razem edytować tekst. Gdyby natomiast naszła nas ochota na podzielenie się naszymi przemyśleniami z szerszym gronem odbiorców, to możemy opublikować zawartość naszej notatki w sieci. Wystarczy, że wybierzemy opcję „Publish to web…” a program umieści naszą twórczość na specjalnej stronie www i poda nam link do niej. Jakiekolwiek zmiany dokonane w tekście są z automatu pokazywane na stronie www.

Zespół programistów z AUTOMATTIC stworzył narzędzie wręcz idealne. Jest proste, przejrzyste, obsługuje tagi, działa kros-platformowo, umożliwia kolaborację i nawet możemy sami publikować własne teksty w sieci – bez konieczności posiadania całej masy narzędzi do prowadzenia własnej strony www. Bardzo lubię korzystać z tej aplikacji i polecam ją każdemu, kto szuka na prawdę prostego mechanizmu dodawania i katalogowania własnych notatek czy pomysłów.

One more ting… Simplenote jest całkowicie darmową aplikacją!

Simplenote dla iOS

Simplenote dla Mac

  • szeroki

    „umożliwia kolaborację” – lepiej żeby narzędzie umożliwiało współpracę.
    W języku polskim kolaboracja ma nieco inne znaczenie niż w języku angielskim.

  • Łukasz Porębski

    Faktycznie, kolaboracja może się źle kojarzyć. Już zmienione – dzięki za uwagę i widać, że jednak zaglądacie do nas 🙂