iOS OS X Pomysłowe aplikacje Software

Pomysłowe aplikacje #57 – Słuchamy podkastów

Podkasting to obecnie bardzo popularna forma publikacji własnych treści w Internecie lub jak kto woli w „internetach”. Nie wiem czy wiecie jaka jest geneza podcastu… Niektórzy, zwolennicy firmy z jabłkiem w logo zapewne, twierdzą, że podcast powstał z połączenia dwóch słów. Te słowa to Pod, od iPod, oraz broadcast – czyli nadawanie.

Podcast czy podkast – w chwili obecnej nie ma to znaczenia jak jest to pisane, ludzie od języka w Polsce, twierdzą, że pisownia przez „k” jest jak najbardziej akceptowalna. Pytanie natomiast dlaczego piszę tu o podkastach ? Dlatego, że jak już wspomniałem, jest to bardzo popularna forma ekspresji w naszych, jakże już technologicznie opanowanych czasach, oraz dlatego, że programów do odsłuchu jest sporo. Ja sam przetestowałem już kilka i zostałem przy jednym. Nazwa aplikacji, która została ze mną do tej pory to Downcast.

Zacznę od tego, że kiedy szukałem odpowiedniego programu, miałem w domu tylko iPad’a i iPhone’a. Wyglądało to tak, że w domu audycji słuchałem najczęściej z iPad’a a telefon odpoczywał podpięty do ładowarki. W terenie zaś, podkasty leciały z telefonu, bo mam go zawsze ze sobą i to jedyne moje źródło muzyki, audiobooków czy właśnie podkastów. Program miał jeszcze jeden warunek – musiał posiadać opcję synchronizacji słuchanych odcinków, pomiędzy urządzeniami. W czasach kiedy zaczynałem moje słuchanie podkastów na iPhonie ciężko było o taką aplikację i nie była to opcja tak oczywista jak dzisiaj.

FI_668429425_Downcast_Icon_-_Current.512x512-75

Pewnego dnia w aplikacji AppShoper pojawił się właśnie Downcast i jak się zapewne domyślacie był w promocji. Ściślej – był za darmo ! Więc czemu nie pobrać i nie sprawdzić jak działa, co posiada takiego fajnego czego nie posiadają inne aplikacje.

Tu muszę powiedzieć, że Downcast, jest aplikacją płatną. Autorzy dają nam pełen pakiet, bowiem mamy tu uniwersalną aplikację na iOS oraz dedykowaną aplikację na komputery stacjonarne z OSX. Wersja dla urządzeń mobilnych kosztuje obecne 2,99€ a dla desktopów 9,99€. Nie jest to tania apka ale dla mnie warta była wydania promocyjnych 4,99€.

Program jest troszkę bardziej zaawansowany niż systemowa apka od Apple – Podcasty. Ale zacznę od początku.

 Ustawienia

Ogólne

Zrzut ekranu 2015-03-06 o 22.14.11

To miejsce gdzie możemy ustawić automatyczne odświeżanie źródeł słuchanych przez nas podkastów, jak widać u mnie jest to ustawione co 3h. Dodatkowo mogę zarządzać odcinkami moich audycji czyli określić co pobrać lub co streamować. Mamy tu też opcję gdzie apka pyta nas jakie epizody ma pozostawić na komputerze lub na urządzeniu. Jest to szczególnie przydane, kiedy nasze urządzenie mobilne nie ma największej pojemności. Pobiera się nowy odcinek, czeka na odsłuch a po jego skończeniu ciach – automatycznie jest kasowany i zwalnia nam się miejsce – fajne, no nie. Mamy tu jeszcze opcje takie jak sortowanie odcinków, region w jakim się znajdujemy, w jaki sposób ma nas powiadamiać ikonka aplikacji itp.

Odtwarzanie

Zrzut ekranu 2015-03-06 o 22.14.16

W tym miejscu mamy możliwość ustawienia tego jak ma zachowywać się odtwarzacz. Czy ma odgrywać zaznaczony epizod ciągle czy nie, czy ekran ma się wygaszać itp. Można tu też wybrać z jaką prędkością będzie odtwarzany podkast oraz o jaki interwał czasowy chcemy słuchana audycję przewinąć w przód lub w tył. Te wartości możemy sami sobie definiować, w innych aplikacjach jakie testowałem były one ustawione na sztywno (to mogło się oczywiście zmienić wraz z aktualizacjami innych odtwarzaczy).

Powiadomienia

Zrzut ekranu 2015-03-06 o 22.14.20

Tu nie ma się co rozpisywać – ustawiamy o czym chcemy być informowani przez Downcast.

Skróty

Zrzut ekranu 2015-03-06 o 23.49.45

Definiowanie skrótów klawiszowych do obsługi aplikacji desktopowej.

iCloud

Zrzut ekranu 2015-03-06 o 22.14.30

Ustawienia synchronizacji. W Downcast mamy możliwość synchronizowania nie tylko samych odsłuchiwanych odcinków ale także Preferencji programu, playlist, ustawień podkastu i samych epizodów.

Miejsce

Ta zakładka okazuje nam gdzie przechowywana jest nasza biblioteka z podkastami i ile aktualnie zajmuje przestrzeni na naszym dysku (dla wersji desktopowej).

W przypadku Ustawień dla aplikacji mobilnej jest analogicznie, z tą różnica, że na iOS dochodzi jeszcze możliwość określenia czy odcinki mają prawo pobierać się poprzez sieć komórkową czy tylko po Wi-Fi. To samo można ustawić dla streamingu – po LTE czy tylko Wi-Fi. Ogólnie na iOS ustawień jest trochę więcej i nie będę się w nie zagłębiał zbytnio.

Wygląd i obsługa

Zrzut ekranu 2015-03-06 o 22.03.33

Jeśli mam być całkowicie szczery to wygląd Downcast’a nie powala na kolana. Jest dość toporny, kanciasty i powiedział bym oldschool’owy. Co prawda ikony w samej aplikacji są już zgodnie z trendami wykonane w technice „flat design” to cała reszta mogła by być ładniejsza.

Obsługa na początku może wydawać się dość skomplikowana ale to tylko pozornie – w końcu jest to aplikacja do odsłuchiwania podksatów. Jak już dodamy swoje ulubione do listy to wystarczy zaznaczyć, który chcemy puścić a w nim już tylko wybrać odcinek i fru – słuchamy. Podkast możemy dodać w sumie na trzy sposoby. Poprzez wpisanie jego nazwy w pole wyszukiwarki, dodając manualnie adres źródłowy lub wyszukując w kategorii jakie są sugerowane przez program. Nic trudnego.

Po dodaniu naszych podkastów nie musimy opuszczać już aplikacji aby dowiedzieć się czegoś o tym odcinku czy samym słuchowisku. Jeśli tylko autor odpowiednio wszystko opisał i przygotował to słuchacz ma podane na tacy całe danie.

Downcast jest dość rozbudowany jak na odtwarzacz internetowych audycji ale cenię go przede wszystkim za świetnie zrobioną synchronizację. Od samego początku nie miałem z nią problemu, tam gdzie kończę odcinek na telefonie to dokładnie w tym miejscu zaczynam słuchanie na komputerze. Na tym zależało mi najbardziej te kilka lat temu, kiedy szukałem aplikacji idealnej dla siebie. Jeśli i wy kiedyś będziecie szukali apki do podcastów, bo z jakiś względów systemowa wam nie podchodzi, to polecam przetestować lub pobrać jak tylko będzie w promce Downcast.

Downcast dla iOS

Downcast dla Mac