OS X Pomysłowe aplikacje

Pomysłowe Aplikacje #60: Fantastical 2 dla Mac

Wraz z pojawieniem się OS X Yosemite, charakteryzującego się płaskim interfejsem, deweloperzy uaktualniają swoje aplikacje, dostosowując je do wyglądu nowego systemu. Jedną z nich jest Fantastical 2 od Flexibits, który oprócz odświeżonego designu, został wzbogacony o dodatkowe funkcje.

W aplikacji pojawiło się m.in. wsparcie dla funkcji Handoff oraz centrum powiadomień.

Pełnoprawna aplikacja

Każdy, kto korzystał z pierwszej wersji Fantastical dla Mac, pamięta, że soft od Flexibits uruchamiany był z górnego paska menu (okienko pop-up). Nowa wersja daje nam możliwość korzystania z kalendarza, jak z „klasycznej” aplikacji, poprzez kliknięcie na ikonkę w Docku lub wyszukanie jej w Spotlight; funkcja uruchamiania programu z poziomu menu bar, nie została jednak usunięta.
Fantastical 2 zyskał również funkcję maksymalizacji, co jest sporym udogodnieniem dla osób zapracowanych – dzięki temu będą miały lepszy podgląd na dany tydzień czy miesiąc.

Rozpoznawanie języka

Fantastical 2 dla Mac wzbogacono o funkcję znaną z wersji mobilnej, czyli rozpoznawanie „języka naturalnego”. Aplikacja sama rozpozna, co jest nazwą, terminem, a co – miejscem spotkania lub wydarzenia. Niestety, program nie obsługuje języka polskiego; nie będzie jednak problemu z dodaniem wpisu: „Spotkanie z Pawłem tomorrow from 18:00”

fantastical-2-mac-os-x-1-650x406

Użytkownicy systemu OS X Yosemite, mogą korzystać z widżetu w centrum powiadomień, dzięki temu będą mogli przeglądać listy z wydarzeniami oraz przypomnieniami; aplikacja obsługuje również menu udostępniania.

Wszystko w jednym

Fantastical 2 obsługuje takie kalendarze jak iCloud, Gmail, Exchange oraz lokalne kalendarze OS X. Aplikacja bez trudu synchronizuje się z wersją mobilną i odwrotnie. W aktualizacji wersji iOS pojawiło się wsparcie dla funkcji HandOff.

fantastical-2-mac-os-x-2-650x406

Cena aplikacji? 157 złotych – drogo, bardzo drogo, ale warto, chociażby dla funkcji i pięknego, przejrzystego designu. W Mac App Store program kosztuje 39,99€, w promocji; później cena wzrośnie do 49,99€

Producenci udostępnią 21-dniową wersję demonstracyjną, którą warto wypróbować przed wydaniem tak sporej sumy.