Akcesoria Hardware iOS iPad iPhone Pomysłowe Pomysłowe urządzenia

Jak być elektronikiem i majsterkowiczem w czasach iPhona i iPada? [Aktualizacja: filmy]

Projekty elektroniczne na iPhone i iPad. Niekonwencjonalne gadżety z technologią Arduino i techBASIC

Po przeczytaniu książki „Projekty elektroniczne na iPhone i iPad. Niekonwencjonalne gadżety z technologią Arduino i techBASIC” sądzę, że być elektronikiem i majsterkowiczem w czasach iPhona i iPada jest jeszcze łatwiej i fajniej niż kiedyś!

Zapraszam do obejrzenia dodatkowych filmów na dole wpisu…

Projekty elektroniczne na iPhone i iPad. Niekonwencjonalne gadżety z technologią Arduino i techBASIC

Co znajdziecie w książce „Projekty elektroniczne na iPhone i iPad…”? Jest tu kilkanaście projektów i jeszcze więcej pomysłów w których iPhone (iPad) jest komputerem centralnym. Większość z projektów wymaga również dodatkowego sprzętu (w końcu chodzi o projekty elektroniczne gdzie iPhone jest najważniejszym ale tylko jednym z wielu elementów). Przydaje się też pewna wiedza z fizyki i programowania w jakimś języku (ale bez obaw, autor wszystko opisuje w bardzo przystępny sposób).

Teraz ostrzeżenie: istnieje spore ryzyko, że zakup tej książki nie będzie ostatnim wydatkiem z nią związanym… ale to już będzie zależało od Was 😉

Jednak aby zacząć wystarczy sam iPhone. Autor książki (Mike Westerfield) pokazuje jak można wykorzystać potęgę wbudowanych w iPhone sensorów (tak powstanie „tricorder” prawie jak w Star Trek).

iPad analiza lotu rakiety
Zaczynamy od zrobienia z iPhona wykrywacza metalu (w końcu ma wbudowany kompas-magnetometr), a pod koniec testujemy połączenia Bluetooth LE pomiędzy iPhonami (iPadami) i piszemy program do chatu oraz grę Pong używającą jako sterowników dwóch iPhonów.
Dygresja: Bojących się programowania w ObjC śpieszę uspokoić. W książce używany jest techBASIC. Jest on dla początkującego znacznie prostszy w nauce i nie wymaga użycia komputera. Dodatkowo efekt uzyskuje się znacznie szybciej (nie trzeba męczyć się z programowaniem interfejsu). Dostępne są (w App Store) dwie wersje: darmowa (bez możliwości edycji kodu, tylko uruchamianie) i płatna (14€) z wszystkimi możliwościami. 14€ jednorazowo to i tak mniej niż 99$ rocznie jakie pobiera Apple za możliwość kompilacji i instalowania na własnych iUrządzeniach swoich programów („przy okazji” Apple daje nam w tej cenie dostęp do App Stpore itp.).
W aplikacji techBASIC zamieszczone są wszystkie przykłady z książki. Czas poświęcony na naukę techBASIC nie będzie zmarnowany. Jeżeli uda nam się zrobić jakiś wyjątkowy projekt nadający się do umieszczenia w App Store to są dostępne narzędzia pozwalające na przemianę napisanych w techBASIC programów na samodzielne aplikacje zgodne z wytycznymi Apple dla App Store.

Wracamy do projektów…
Gdy używanie samych możliwości iPhona nam już nie wystarcza z „Projekty elektroniczne na iPhone i iPad… dowiadujemy się jak zastosować dostępne na rynku przetworniki, micro-kontrolery i sensory bezprzewodowe z iPhonem (iPadem).

iPhone wilgotnościomierz
Na początek za pomocą HiJack (przetwornika analogowo-cyfrowego wpinanego w gniazdo słuchawek) robimy miernik wilgotności (np. gleby). Oczywiście przed projektem mamy wprowadzenie gdzie jest dokładnie omówiona zasada działania i możliwości HiJack oraz sposób odczytywania danych za pomocą techBASIC.

Dalsze rozdziały książki wywołały u mnie niemal szok. Dotyczą one używania Bluetooth LE i urządzenia firmy Texas Instruments: SensorTag (o którym na pewno jeszcze będę pisał).

  • Raz: cena urządzenia SensorTag (25$ z wysyłką do Polski) i jego możliwości.
  • Dwa: autor wystrzelił iPhona swojej żony w modelu rakiety… pełen szacun! Jak tylko do modelu samolotu RC własnej konstrukcji odważyłem się podczepić iPhona 😉
  • Trzy: coś co wydaje się skomplikowane (bezprzewodowa łączność z sensorami) przy użyciu techBASIC i porad z książki okazuje się być niemal banalne!
  • Cztery: Bluetooth LE to technologia o ogromnych możliwościach!

Rakieta z iPhone

SensorTag jest użyty w „telemetrii” rakiety i do innych projektów związanych z jego czujnikami (ma ich 6 plus dwa klawisze). Przy okazji dowiadujemy się jak niwelować błędy pomiarów, kalibrować czujniki i obliczać różnie parametry. Spokojnie… wiedzę podano w bardzo przystępny sposób.

W kolejnych rozdziałach z „odczytu” przestawiamy się na akcję.
Z pomocą Arduino (lub jego klonów) i dodatków, przerabiamy zdalnie sterowany samochód. Uczymy się jak nawiązywać połączenia, odbierać dane i przekazywać komendy za pomocą WiFi oraz tworzymy sterowane figurki i straszydła… i to wszystko kierowane z iPhona!

iPhone samochód zdalnie sterowany

I pamiętajcie, że to są tylko przykłady, które dzięki własnej inwencji można rozwijać lub przerobić na coś całkowicie innego korzystając w wszystkich porad i przykładów zawartych w książce.

Jeżeli masz iPhona (iPada’ iPoda Touch) smykałkę do elektroniki i zacięcie eksperymentatora to zdecydowanie polecam książkę „Projekty elektroniczne na iPhone i iPad. Niekonwencjonalne gadżety z technologią Arduino i techBASICMikea Westerfielda wydaną przez Helion SA. Przed jej przeczytaniem wydawało mi się, że o iPhone wiem dużo i nie dam się zaskoczyć… myliłem się. Teraz wiem jeszcze więcej i mam mnóstwo nowych pomysłów, których część mam nadzieję zrealizować i Wam opisać 😉

Zdjęcia pochodzą z książki „Projekty elektroniczne na iPhone i iPad. Niekonwencjonalne gadżety z technologią Arduino i techBASIC” dostarczonej przez Wydawnictwo Helion SA

A na deser filmy autora książki. Nie tylko o programowaniu… polecam!

  • ronald

    ciekawe