Słowniczek Apple

Na wielu stronach poświęconym technologii, często brakuje wytłumaczenia pewnych wyrazów. Jest to ważne, gdyż nie każdy musi znać terminologię, która jest wykorzystywana na portalach/blogach. Brakuje miejsca, gdzie większość tych słów będzie opisana i tak zrodziła się koncepcja słowniczka Apple.

Apple– najlepsza firma IT. Całkiem serio, obiektywnie możecie poczytać o niej tutaj.

 

Apple TV– urządzenie do oglądania filmów VOD(pol. video na żądanie) oraz domowa biblioteka multimediów(w połączeniu z komputerami, iUrządzeniami lub usługą iTunes Match).

iOS– system operacyjny dla urządzeń przenośnych od Apple. Korzystają z niego: iPod Touch, iPad, iPhone. Bezpośrednimi konkurentami są: Android i Windows Phone.

(Mac) OS X– system operacyjny na komputery Mac i najczęściej jest on instalowany na nich. Każda inna instalacja na maszynach nie wyprodukowanych przez Apple jest nielegalna i łamie warunki licencji. Wersja najnowsza to: OS X 10.8.2 „Mountain Lion”,w którym usprawniono integrację całego ekosystemu poprzez iCLoud, oraz dodano wsparcie dla usług Twitter i Facebook.

iPhone– smartphone, jeden z najlepszych na rynku. Aktualnie najnowszym jest iPhone 5, który zmienił trochę desgin oraz wielkość ekranu w porównaniu do wcześniejszych modeli.

iPad– tablet z kuźni Apple, po raz pierwszy zaprezentowany w 2010.Pierwsze urządzenie mające wypełnić lukę pomiędzy Makiem a iPhonem.W chwili premiery nie było nawet wiadomo czy istnieje rynek na tego typu sprzęt, ale Apple znów trafiło w dziesiątkę. Jest to najlepsze urządzenie tego typu, szczególnie po ostatniej prezentacji iPad’a 4 generacji oraz iPad’a Mini. Jednym słowem – myślimy „tablet” mówimy „iPad” 🙂

iPod–  jeden z najstarszych odtwarzaczy plików multimedialnych. Początkowo odtwarzał tylko muzykę (pierwsze wersje miały kolorowy wyświetlacz). Z czasem dodano obsługę wideo. Obecnie w ofercie Apple są cztery modele iPoda. Classic jest następcą tradycyjnych iPodów i cechuje się bardzo dużą pojemnością – 120 GB. Shuffle jest najprostszym modelem, który nie ma wyświetlacza i nie odtwarza wideo. Nano posiada niewielki, dotykowy ekran i 16 bądź 32 GB pamięci. iPod touch to jest w zasadzie iPhone, tylko nie ma modułu 3G/GPS.

iTunes– program do odtwarzania muzyki oraz synchronizacji urządzeń mobilnych. Jest w nim zawarty również sklep aplikacji, muzyki i filmów. Obecna wersja 11, dodatkowo daje spore wsparcie dla iCloud.

Mac App Store– Sklep z oprogramowaniem na Mac,stworzony przez Apple. Wprowadzony do systemu od wersji 10.6.6. Mnóstwo aplikacji zarówno darmowych jak i płatnych.

iTunes Store– sklep internetowy z aplikacjami, muzyką, fimami, serialami, teledyskami i wiele innych dostępnych na Mac OS X oraz iOS.

iBookstore– księgarnia Internetowa dla iPhone, iPad i iPod Touch.

Ekosystem– w branży technologicznej pojęcie to oznacza zespół usług i urządzeń je obsługujących w taki sposób że wszystko spina się w jedną całość. Swoje ekosystemy posiadają Apple, Microsoft i Google, próbuje do tego grona dołączyć także Sony i Samsung.