Aplikacje Ogólne OS X Pomysłowe aplikacje

Tor Messenger – dla szukających bezpieczniej komunikacji

Tor Project udostępnił w tym tygodniu betę swojego nowego projektu, opartego na programie tworzonym przez społeczność Mozilla – Instantbird.

Tor Messenger jest wieloplatformowym komunikatorem, wykorzystującym sieć Tor. Pozwala to zwiększyć bezpieczeństwo naszych rozmów i zachowywać anonimowość. Oprócz przesyłania całej komunikacji przez sieć Tor, dodano obsługę OTR (Off-The-Record), czyli dodatkowy protokół kryptograficzny zapewniający szyfrowanie, uwierzytelnianie oraz zaprzeczalność (deniability) i doskonałą poufność przekazu.

Program jest dostępny na stronie projektu: TorMessenger-0.1.0b2-osx64_en-US.dmg

Instalujemy go w standardowy sposób – kopiując do katalogu z aplikacjami.

Po uruchomieniu mamy do wyboru sposób łączenia z siecią Tor. Jeżeli nie mieszkamy w Chinach, pozostajemy przy domyślnych ustawieniach.

Screenshot 2015-10-30 19.22.30

Następnie, musimy wybrać protokół, z którego chcemy skorzystać:

  • Jabber (XMPP)
  • IRC
  • Google Talk
  • Facebook Chat
  • Twitter
  • Yahoo!

Screenshot 2015-10-30 19.26.13

 

Autoryzacja na przykładzie Twittera.

Screenshot 2015-10-30 20.03.36

Na koniec, proste okno aplikacji.

Screenshot 2015-10-30 20.29.23

 

Należy pamiętać, że komunikator nadal jest w fazie beta i nie można bezgranicznie ufać w zapewnianą przez niego anonimowość. Nie wszystkie z serwerów pozwalają też na połączenia przez sieć Tor. Jednak jest to ciekawa opcja komunikacji, która bez większego wysiłku zapewni nam bezpieczeństwo. Prostota konfiguracji programu to kolejny atut. Na pewno będę śledził dalsze losy tego projektu.

Arek (ctarx)