iPad Pomysłowe aplikacje

Ulysses dla iPada

Od pewnego czasu, moim ulubionym edytorem tekstu jest Ulysses, wszystko za sprawą pełnowartościowej aplikacji na iPada oraz synchronizacją z wersją na Maka.

Pisanie za pomocą iPada oraz dedykowanej klawiatury staje się coraz bardziej popularne. Każdy marzy o możliwości zabrania swojego sprzętu do kawiarni – szczególnie w upalne dni – zamówneniu szklanki zimnego napoju i rozpoczęciu pracy w komfortowych warunkach. Dzięki iPadowi oraz aplikacji Ulysses, jest to możliwe.

IMG_0067

Używałem Ulysses na Macu, więc naturalnym odruchem był zakup wersji na iPada, tym bardziej że obie aplikacje umożliwiały synchronizację za pośrednictwem iCloud.

Wersja iPadowa wnosi tę samą obsługę Markdown, formatowanie i nawigację po dokumentach, co odpowiednik na Maka, dzięki czemu wielu użytkowników nie zauważy większej różnicy w aplikacji między rzeczonymi platformami.

IMG_0069

Ulysses dla iPada obsługuje skróty klawiaturowe – pod warunkiem, że używamy dedykowanej klawiatury. Np. CMD + N tworzy nowy dokument w danym katalogu, identyczny skrót działa w wersji na OS X.

Pasek skrótów odpowiedzialny za formatowanie tekstu, pojawia się powyżej klawiatury ekranowej lub na dole, jeżeli korzystamy z klawiatury zewnętrznej. Dzięki temu, przez cały czas, mamy dostęp do najbardziej popularnych skrótów, zarówno formatowania tekstu, jak i dodawania załączników.

IMG_0071

Co do synchronizacji przez iCloud, miałem z nią kilka problemów. Tworząc plik na iPadzie musiałem zamknąć aplikację, aby pojawił się na Maku, i odwrotnie. Jeżeli więc korzystacie regularnie z synchronizacji poprzez iCloud, musicie uzbroić się w cierpliwość. Takie rzeczy mogą być bardzo szybko i łatwo rozwiązane za pomocą stosownej aktualizacji.

Podobnie jak wersja przeznaczona na komputery Mac, także i ta pozwala użytkownikowi na eksport gotowej treści jako czysty tekst, HTML, e-book w formacie: ePub, PDF czy RTF.

Ulysses dla iPada to przede wszystkim minimalistyczny interfejs, który pozwoli użytkownikowi całkowicie skupić się na zadaniu. Minusem wersji iPadowej może być brak sposobności określenia celu przy tworzeniu tekstu (liczby słów, znaków), z czym mamy do czynienia w Makowym odpowiedniku.

Ulysses dla iPada – €19,99 – App Store