Akcesoria Ciekawostki Filmiki Hardware iPhone Pomysłowe Pomysłowe urządzenia

RFLKT+ jako najpotężniejszy komputer rowerowy wspierany iPhonem w plecaku… [aktualizacja: ANT+]

RFKLT+ Wahoo Fitness

Popularne jest ostatnio hasło „zdalne przetwarzanie”. Często ze zdalnego przetwarzania korzystamy nawet nie zdając sobie z tego sprawy np. w systemach webowych banków (a to tylko jeden z całej masy przykładów). Jest jednak nietypowe miejsce gdzie właśnie idea „zdalnego przetwarzania” zaskakuje i nabiera całkiem nowej jakości: Tym miejscem jest… rower!

Firma Wahoo Fitness wcieliła ideę rozdzielenia wejścia-wyjścia od miejsca przetwarzania danych właśnie w komputerach rowerowych (sportowych) i stworzyła RFLKT(+)!

RLKFT-Wahoo

RFLKT+ dlaczego akurat to, i jak to działa.
Wielu z nas nie rozstaje się z iPhonem podczas aktywności fizycznej. Biegamy z nim na ramieniu, wozimy rowerem czy zabieramy na narty. iPhone rejestruje naszą trasę, szybkość, wysokość, łączy się z sensorami np. rytmu serca czy obrotów koła i korby w rowerze lub mocy. I wszystko fajnie do momentu jak nie przywalimy iPhonem w obudowie na kierownicy roweru lub z powodu jakości naszych dróg nie odleci nam od od mocowania… mniej drastyczny powód do zmartwień to rozładowanie baterii z powodu stale świecącego ekranu. No ale jak już zapisujemy nasze „parametry” aktywności to chcemy mieć możliwość ich podglądania podczas np. jazdy rowerem. Można kupić specjalizowany komputer rowerowy ale choć będzie kosztował połowę ceny iPhona i był w pancernej obudowie to nie zapewni takiej elastyczności użycia i dokładności pomiarów (iPhony od 4s mają dwa systemy nawigacji GSP i ruski GLONASS).

Wahoo Fitness znalazło sposób jak wykorzystać moc i uniwersalność iPhona nie narażając go zbytnio na obrażenia podczas ekscesów rowerowych i sportowych.
RFLKT to właśnie wcielenie idei „zdalnego przetwarzania” w komputerach rowerowych… czyli urządzenie wyświetla to co iPhone umieszczony w bezpieczniejszym niż kierownica miejscu, zbierze z sensorów i GPS oraz pozwala sterować funkcjami niektórych programów sportowych za pomocą swoich przycisków. Należy dodać, że wersja RFLKT+ ma dodatkowe własne sensory wysokości barometrycznej (altimetr) i temperatury oraz interfejs ANT+ => Bluetooth 4.0 LE. Świetnie!

Zanim przejdę do szczegółów krótko wypunktuje zalety tego „patentu”:

 • większe bezpieczeństwo iPhona podczas jazdy,
 • znacznie dłuższa praca na baterii,
 • nie zapomnimy odpiąć iPhona od roweru pod sklepem,
 • dodatkowy pomiar wysokości, przewyższenia i spadków oraz temperatury (RFLKT+)
 • możliwość użycia często tańszych od Bluetooth LE sensorów ANT+ (RFLKT+)
 • dla fanów szosowej szybkości: mniejszy opór powietrza 😉

Teraz konkrety! Co w pudełku?
Poza samym RFLKT+ dostajemy aż trzy systemy mocowania:

 • przednie z mocowaniem na rurki (wyświetlacz wysunięty przed kierownicę),
 • uniwersalne mocowanie na kierownicę lub wysięgnik (można wybrać kierunek) z gumami mocującymi i trytytkami,
 • mocowanie z dość typowym złączem używanym przez np. Garmin (Quarter Turn Mount).

Mocowania są solidne i łatwe w obsłudze. RFLKT wyjmuje się z nich szybko. Wyjątkiem jest mocowanie Quarter Turn (trzeba podważyć zatrzask) ale taka jest jego filozofia (odczepia się całość czyli urządzenie z mocowaniem od złącza Quarter Turn).

RFLKT+ komputer rowerowy

Samo urządzenie jest stosunkowo niewielkie i lekkie, a prawie całą przestrzeń wypełnia wyświetlacz.
Wymiary:

 • szerokość 4 cm (z przyciskami 4,5 cm),
 • wysokość: 6,2 cm,
 • grubość 1,3 cm,
 • przekątna ekranu to 5,1 cm (2”),
 • waga bez uchwytów 37 gram.

Obudowa jest oczywiście wodoodporna (IPX7 – zanurzenie w wodzie, do 30 min.).
Poza wyświetlaczem do dyspozycji mamy 4 w pełni konfigurowalne przyciski.

Przed opisem dalszych możliwości mała dygresja.
RFLKT(+) nie działa bez oprogramowania w iPhone. Ale to jest jego zaleta, a nie wada. Dedykowane dla niego jest oprogramowanie Wahoo Fitness ale już teraz działa ze: Strava (bardzo popularny wśród rowerzystów), Runmeter GPS Pedometer, Map My Fitness (trzeba dopłacić), Cyclemeter GPS (też za dopłatą). Dodatkowo Wahoo daje programistom pełne API i gotowe moduły do użycia we własnych aplikacjach co spowoduje niebawem jeszcze większy wysyp oprogramowania zgodnego z RFLKT.

Firmowy Wahoo Fitness uważam za najlepszy uniwersalny (wiele dyscyplin) program tego typu (treningowo-śledzący). Nie dość, że jest darmowy (bez pułapek zakupów wew. aplikacji) to dodatkowo nie wymusza używania jakiegoś serwisu „treningowego” obsługując przy tym chyba wszystkie najważniejsze jak: RunKeeper, Strava, Nike+, MyFitnessPal i wiele innych, a dodatkowo pliki z danymi: .TCX, .GPX, .PWV, .CSV, .WF. Kolejną zaletę programu jest współpraca z większością sensorów dostępnych na rynku zarówno Bluetooth LE jak i ANT+ (ANT+ przez RFLKT+) i wcale nie muszą być firmowane przez Wahoo!

[aktualizacja] Test praktyczny z ANT+
Właśnie udało mi się zdobyć urządzenie standardu ANT+. Jest to pulsometr z zestawu Holux GR-260 PRO (turystyczny GPS). Muszę przyznać, że RFLKT+ w roli „pomostu” między urządzeniem ANT+, a iPhonem z Bluetooth 4.0 spisuje się bardzo dobrze. Generalnie obecnie to chyba jedyne wyjście aby podłączyć urządzenia ANT+ do iPhonów ze złączem Lightning. Na rynku są dostępneu tylko adaptery ANT+ dla Apple 30 pin (iPhone do 4s). Jak widać urządzenie ANT+ nie musi być firmowane przez Wahoo aby działało z naszym zestawem. Wystarczy wyłączyć RFLKT+ i urządzenie ANT+, kliknąć w „Add New Sensor” i odczekać 30-60 sek. (urządzenia ANT+ „zgłaszają” się wolniej niż Bluetooth LE). Praca (w tym przypadku pulsometru) jest bardzo stabilna i nie zauważyłem podczas 2h testów żadnych problemów.

2014-05-15 20.33.47 Zrzut ekranu 2014-05-16 o 14.28.06

Wahoo Fitness jest wyjątkowo bogato konfigurowalny i samo to zasługuje na osobny wpis… ale tu skupie się nad funkcjami dla RFLKT.
Dla różnych naszych aktywności (mamy ogromny wybór dyscyplin z szczegółowym podziałem) możemy założyć różne profile. Np. dla biegania dwa: jeden gdy biegamy z monitorem serca drugi bez, czy osobny dla każdego naszego roweru czy sposobu jazdy. W profilach zaznaczamy jakie wyposażenie jest dostępne i skąd program ma czerpać dane. Np. jak mamy prawdziwy licznik prędkości z koła to wybieramy czy szybkość i droga ma być liczona z GPS czy z tego licznika. Wybranie licznika nie pozbawia nas zapisu przebiegu trasy na mapie z GPS. Po prostu program szybkość, odległość i prędkość policzy z danych z licznika zliczającego obroty koła. Oczywiście ustawienia RFLKT też możemy mieć różne i przypisać je dla różnych profili.

Wahoo Fitnes RFLKT+

RFLKT(+) jak wszystkie urządzenia BT 4.0 (LE) konfiguruje się nie w Preferencjach, a bezpośrednio w aplikacji. Po sparowaniu (musimy potwierdzić klawiszem w RFLKT) urządzenie ładuje predefiniowane w aplikacji „ekrany” i inne ustawienia.

Teraz o tym co możemy skonfigurować (jak chcemy bo mamy już przygotowane uniwersalne ustawienia).
Zacznę od wspomnianych przycisków. Do wyboru mamy funkcje:

 • Następny ekran.
 • Poprzedni ekran.
 • Start, a podczas jazdy pauza-wznowienie.
 • Okrążenie.
 • Podświetlanie ekranu.
 • Sterowanie muzyką (do wyboru: graj, pauza, następny, poprzedni, głośniej, ciszej).

Funkcje możemy przypisać dowolnemu z czterech przyciskowi.

Dalej definiujemy jakie informacje chcemy mieć wyświetlane. Mamy przygotowane gotowe ekrany z podstawowymi informacjami (które i tak możemy potem zmieniać) oraz ekrany „puste”. Każdy z nich jest podzielony w różny sposób na pola gdzie będą się wyświetlane informacje. Może to być ekran tylko z prędkością lub ekran gdzie wyświetlane będzie aż 6 parametrów (np. prędkość, średnia, odległość, czas, obroty korby i stan baterii iPhona). Przykłady zobaczycie na zdjęciach i filmie. Aby zmienić lub zdefiniować informacje pukamy w jej pole. Do wyboru (zależnie od dodatkowego wyposażenia) mamy informacje z GPS (np. położenie, odległość, prędkość), informacje z treningu: stan (stop, aktywny, pauza), okrążenie (bieżące poprzednie), czas (całkowity, aktywny), dystans, prędkość, najlepsze/najgorsze odcinki, obroty korby, spalone kalorie. Tak samo z każdego czujnika też możemy wybierać konkretne dane do wyświetlenia. Np. z RFLKT+ mamy wysokość barometryczną, zdobyte przewyższenie czy procent spadku (wzniesienia). Najlepiej zobrazuje to film (bo jest tego sporo). Kolejność też ekranów możemy zmieniać.
Poza ekranami wyświetlanymi normalnie podczas treningu, możemy zdefiniować ekrany wyświetlane chwilę po zdarzeniu. Zdarzeniem może być wciśnięcie guzika „Okrążenie”, zmiana stanu treningu (aktywny/pauza) lub nowa piosenka.
Na koniec mamy ustawienia ogólne takie jak stałe podświetlanie ekranu (ma mocny wpływ na baterię urządzenia), podświetlanie przez 5 sek. po wciśnięciu klawisza czy odwrócenie kolorów.
Ufff… sporo możliwości ale nie przerażajcie się, jak już pisałem dla leniwych są gotowce.

Więcej o konfiguracji i działaniu dowiecie się z filmu: Komputer rowerowy RFLKT+ Wahoo Fitness, test praktyczny

RFKLT+ Wahoo Fitness

RFKLT+ Wahoo Fitness

Jak to się spisuje w praktyce?
Dobrze! Pisząc te słowa mam już przejechane z tym urządzeniem jakieś 15h (prawie 300 km) w tym jeden (mój pierwszy) mini-maraton rowerowy. W przeciwieństwie do taniego monitora rytmu serca z eBay prosto od Chińczyka, który potrafi rozłączyć się w połowie trasy, RFLKT+ działa pewnie. Informacje są czytelne, choć jak pot zalewa oczy to ekran podzielony na 6 kawałków wymaga wpatrywania się (najlepiej spisują się ekrany „tzy i pół”). Klawisze działają dobrze (czasem pauzę trzeba ciut dłużej przycisnąć). Początkowo miałem zastrzeżenia do wskazań nachylenia trasy podawanych przez altimetr (wysokościomierz barometryczny wbudowany wraz z termometrem w RFLKT+). Zaraz po włączeniu ekranu z informacją o nachyleniach wartości wariują (+/- kilkanaście procent) ale dzieje się to tylko przez chwilkę i zaraz po ustabilizowaniu podaje całkiem precyzyjnie jak stromo mamy pod górkę czy w dół. Bardzo doceniam tę właściwość RFLKT+ (wersja bez + tego nie ma) bo nieraz wydawało mi się, że słabnę, a po prostu było pod górkę co zwłaszcza w lesie nie zawsze daje się zauważyć. Teraz lepiej mogę rozkładać siły aby pokonywać wzniesienia w rozsądny sposób i korzystać ze zjazdów optymalnie. Aby unikać wariowania wskazań wystarczy mieć stale włączony ekran z „nachyleniem terenu” lub dodać ten parametr do większości ekranów z jakich korzystamy.
Jak mają się baterie? W RFLKT bateria o dość sporej pojemności jak na „pastylki” 610mAh (CR2450) powinna wystarczyć na wiele miesięcy używania (jak nie przeszarżujemy z podświetlaniem) ponoć nawet na rok. Bateria w iPhone dzięki temu, że ekran nie świeci już cały czas podczas jazdy też wytrzymuje znacznie dłużej. Np. podczas minimaratonu (~3 h) z 98% zeszło mi na 81% przy włączonym LTE i jednym programie (Wahoofitness). Innym razem przy włączonym Wahoo i Navigonie (nawigacja) zużyłem w 3,5h jakieś 32% (iPhone 5s). To jest dobry wynik.

RFLKT+ Na rowerze, komputer rowerowy

Podsumowując:
Jestem bardzo zadowolony z tego urządzenia. Z iPhona na rowerze korzystam praktycznie zawsze (nie mam innego „licznika rowerowego”) lecz dopiero teraz mogę mieć dostęp na bieżąco do parametrów jazdy mając iPhona w bezpiecznym miejscu.
To urządzenie przyda się zarówno amatorom aktywności fizycznej (nie tylko rowerowej) z lekkim zacięciem gadżetciarskim) jak i zawodnikom nastawionym bardziej wyczynowo. Trudno jest znaleźć rowerowy komputer treningowy, który by dorównał iPhonowi wyposażonemu w odpowiednie oprogramowanie, a rozwiązanie z oddzieleniem wyświetlaczem zapewnia wygodę, bezpieczeństwo, znacznie dłuższą żywotność baterii i niski opór powietrza 😉

Link do strony producenta RFLKT+: Wahoo Fitness

 

 • Krzysztof

  Szukałem na szybko ale nie znalazłem żadnej odpowiedzi – czy istnieje możliwość wyświetlenia na rflkt mapy lub wskazówek nawigacyjnych? Lubię jeździć w terenie czy to według open cycle map, czy też po zapisanych wcześniej śladach innych, i wyciąganie telefonu z kieszeni na każdym rozdrożu jest uciążliwe i czasochłonne (nie wspominając o tym jak spadają przez to statystyki), stąd też możliwość wyświetlenia czy to mapy, czy chociażby aktualnego śladu gps obok wcześniej zapisanego śladu znacznie uprościło i przyśpieszyło by nawigację w terenie…

 • Leszek

  Czy RFLKT+ działa tylko z iPhonami? Interesuje mnie współpraca tego urządzenia z innym smartfonem z BT4.0 i Stravą.