Aplikacje iOS OS X Pomysłowe Pomysłowe aplikacje

Pomysłowe aplikacje #54: Writer Pro – recenzja

Writer Pro to młodszy brat minimalistycznego edytora tekstu, iA Writer. Po otwarciu programu nie zobaczymy wielu różnić względem starszego rodzeństwa. Jedyną zmianą, a właściwie dodatkiem, jest prawa kolumna, którą można ukryć i w której znajduje się m.in. kontrola struktury dokumentu, stylistyka tekstu oraz największa zaleta tego programu – Syntax Control (kontrola składni).

Tekst we Writer Pro możemy tworzyć według pewnych schematów. Najpierw sporządzamy notatkę, o czym takowy ma być (Note), następnie przechodzimy do pisania właściwej publikacji (Writer). Gotowy dokument poddajemy edycji (Edit), na samym końcu pozostaje nam przeczytanie tekstu (Read).

Oczywiście nie musimy podążać za powyższym schematem, każdy z nas działa według własnego.

Syntax Control

write

Jeżeli piszemy w języku angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim lub hiszpańskim, Writer Pro umożliwia nam kontrolę składni, pozwalającej na podświetlenie samych czasowników, rzeczowników, przymiotników itp.

Niestety, wspomniana nie współpracuje z językiem polskim, a szkoda, wtedy ten program stałby się „must have” dla pisarzy z naszego kraju.

Note, Write, Edit, Read

river2

Rozpoczęte teksty przechowywane są w katalogu „Note”; teksty, nad którymi aktualnie pracujemy we „Write”, do poprawy w „Edit”, ukończone i gotowe do opublikowania w „Read”. Jest to pewne udogodnienie, wprowadza bowiem ład do naszych poczynań. Jeżeli zmienimy status tekstu np. z „Write” na „Read”, plik automatycznie zostanie przeniesiony do odpowiedniego folderu. Dzięki temu, po otwarciu programu, mamy uporządkowany widok – każdy tekst w odpowiednim katalogu. Aby jednak to wszystko działało, musimy trzymać dokumenty w iCloud.

W aplikacji zarówno na iOS, jak i OS X nie stwierdziłem żadnych problemów z działaniem synchronizacji za pośrednictwem iCloud.

Writer Pro nie jest niestety programem tanim – 17,99 €, za wersję na OS X – jednak dla osób piszących w językach obcych, które współpracują z funkcją Syntax Control, wart tej ceny. Innym polecam iA Writer czy Byword.

Wersja na iOS również kosztuje 17,99 €, ale jest uniwersalna – iPhone, iPad. Opisywaną aplikację częste obejmują różne promocje w App Store, a jej cena spada zazwyczaj do 4,49 € lub 8,99 €.

  • Mark

    Czy działa Wam na Yosemite? Kompletnie odmówił współpracy, nie wiem jak wydobyć potrzebne notatki.

  • Michał Kozubski

    Wszystko działa, a gdzie trzymasz notatki? jeżeli w iCloud to wejdź do Finder -> iCloud Drive i tam będą wszystkie Twoje teksty.

    Jeżeli na dysku to wchodzisz Finder -> Programy -> iA Writer Pro -> prawy klawisz myszy lub stuknij dwoma palcami w gładzik -> Pokaż zawartość pakietu -> Contents -> Resoures -> Documents -> Tutaj znajdują się Twoje pliki.