Apple News Ogólne

WW #13/16, czyli wyBUHH69owy week #13/16

40 lat Apple!

W związku z 40-leciem firmy z Cupertino, na jednym z masztów przed ich siedzibą pojawiła się piracka flaga. Nawiązuje ona do czasów, gdy Steve i Woz pracowali nad pierwszymi komputerami z logo nadgryzionego jabłka. Pojawiła się także playlista pod tytułem „Cztery dekady świetnych pomysłów i innowacji – świętujemy!” zawierająca 40 utworów, które Apple wykorzystywało w swoich spotach i prezentacjach.

FBI górą?

FBI złamało zabezpieczenia iPhone‚a 5c zamachowca z San Bernardino!

Na razie nie wiadomo, jakiej metody użyli i czy otrzymali dostęp do przydatnych danych znajdujących się w urządzeniu. FBI ogłosiło również, że nie ma zamiaru dzielić się z Apple sposobem odblokowania. Chodzą plotki, że metoda, z jakiej skorzystała współpracująca z FBI firma, której zadaniem było złamanie zabezpieczeń telefonu, polegała na wielokrotnym skopiowaniu pamięci NAND iPhone’a 5c i próby wpisania kodu odblokowującego. Po 10-krotnym wpisaniu błędnego kodu i automatycznemu wymazaniu urządzenia, na nowo korzysta się z kolejnej kopii pamięci, kasując w ten sposób licznik prób wpisania kodu i pojawia się w ten sposób ponowna możliwość 10 nowych prób.

Co ciekawe, podobno ta sama firma dostarcza oprogramowanie, z którego można skorzystać w sklepach stacjonarnych Apple. Umożliwia ono migrację kontaktów i innych rzeczy ze starszego do nowszego urządzenia. Na stronie firmy można znaleźć informacje, że ich oprogramowanie współpracuje bezproblemowo z iOS 8. O iOS 9 nie ma wzmianki, a taki system był zainstalowany na iPhonie zamachowca.

Ciekawe, jak ta sprawa potoczy się dalej. FBI już zapowiedziało, że postara się pomóc w każdej sprawie, w którą były zamieszane słuchawki z Cupertino…

Nazewnictwa ciąg dalszy…

Skoro już Apple zmienia nazewnictwo w swoich produktach (vide iPhone SE), może też przyjść czas na OS X. W kodzie/plikach systemowych najnowszej odsłony tego systemu, znaleziono odniesienie do nazwy „macOS”. Skoro już mamy watchOS, tvOS, iOS, to kiedy tak się je wymienia, nazwa OS X jednak trochę nie pasuje…

A może ujrzymy także osobny system przeznaczony dla iPada? iPadOS? Bo przyznam szczerze, że dziwnie się korzysta w większej wersji iPad Pro z systemu iOS. Widać, że urządzenie ma spory potencjał, ale system, według mnie, trochę go ogranicza.

Foxconn >>> Sharp

Foxconn przejmuje Sharpa. Transakcja warta około 3,5 miliarda zielonych ma za zadanie wzmocnić pozycję Foxconn, jako wykonawcy oraz producenta. Foxconn chce wykorzystać technologię i patenty Sharpa. Tajwańska firma już dwa lata temu chciała dobić targu, ale udało się to dopiero teraz.

iPhone SE zadebiutował na rynku

Skoro już iPhone SE zadebiutował, a Tim osobiście wypytywał ludzi, którzy do zakupili, co o nim sądzą, pojawiły się jego różne recenzje, testy i rozbiórki na części pierwsze.

Jako że Apple nigdzie nie wspomina o wodoodporności swoich słuchawek, nie przeszkodziło to nowym właścicielom w przeprowadzeniu takich czy innych testów. iPhone SE jest wodoodporny na poziomie iPhone 6S. 5S w teście poddał się już po 5 minutach.

Co ciekawe, nie widziałem na razie żadnych testów na wyginanie, a zapewne takie już się pojawiły 🙂

iOS 9.3.1 i Safari dla deweloperów

Apple wypuściło uaktualnienie do wersji iOS 9.3.1. Aktualizacja naprawia problemy z niedziałającymi linkami w aplikacjach, co w efekcie prowadziło do ich zawieszania się. Ciekawe, że przez 6 czy 7 bet wersji 9.3 nikt tego nie zauważył… Troszkę szkoda, bo takie wtopy wpływają na kondycję firmy i zadowolenie użytkowników.

Pojawiła się także wersja deweloperska przeglądarki Safari. Będzie ona pozwalała zapoznać się z możliwościami, jakie będą zawierały w sobie kolejne jej odsłony. Może ją pobrać każdy użytkownik i działa ona równolegle z obecną wersją Safari (ikony tych aplikacji różnią się od siebie kolorem).

Give me more power!

Podobno Apple pracuje nad nowymi rodzajami baterii. Nie cechowałyby się one dużą pojemnością, ale pozwalałyby na znacznie dłuższą pracę urządzenia bez potrzeby częstego ładowania. Mam nadzieję, że coś z tego wyjdzie, bo czas pracy na baterii jest chyba najsłabszym punktem w prawie każdym przenośnym urządzeniu.

Patenty, patenciki…

Apple otrzymało zgodę na przyznanie patentu z 2014 roku, który mówił o możliwości kontroli ruchami i gestami w urządzeniu naręcznym, a nawet o prostym tłumaczeniu języka migowego. Jeśli myślimy, że to dotyczy Apple Watch, to potrzebne będą do tego dodatkowe czujniki i kolejny patent jest z nimi związany. Mianowicie, Apple złożyło wniosek o przyznanie patentu na modularne paski do swojego zegarka. Nawiązywałyby one połącznie poprzez port serwisowy zegarka, który znajduje się w szczelinie do mocowania pasków. Nawet nie wiem, co o tym sądzić. Dopiero teraz chcą to opatentować? Przecież Apple Watch jest już rok na rynku i takie patenty powinny być składane dużo wcześniej. Tym bardziej że pierwsze, co przychodziło na myśl po przedstawieniu urządzenia, to właśnie to, że do takich rzeczy będzie służyć ten port. Pożyjemy, zobaczymy…

Apple otrzymało także patent na innowacyjne wykorzystanie złącz magnetycznych. Pojawia się w ten sposób możliwość podłączenia np. poprzez złącze Smart Connector, zaprezentowane razem z iPad Pro, albo inny port, nawet kilku akcesoriów jednocześnie. „Przejściówka” cechowałaby się tym, że jej końcówki byłyby wymienne i korzystałyby z dobrodziejstw MagSafe. Pozwalałoby to na korzystanie z różnych kabli bez potrzeby ciągłego ich wpinania i wypinania. Według mnie, to może być ciekawe rozwiązanie.

Zachęcam do komentowania.

buhh69

Kilka linków: 1, 2, 3, 4.