Apple News Ogólne

WW #9/16, czyli wyBUHHowy week #9/16

 

Ploty, plotki, ploteczki…

 

Patenty i patenty…

Sąd w USA odrzucił pozew Apple, który skierowany był przeciwko Samsungowi za naruszenie patentów, dotyczących mechanizmu wykrywania w tekście danych, takich jak numery telefonów i adresy, po czym zamieniających je na interaktywne linki w celu innych zastosowań. Spór dotyczył także funkcji SLIDE TO UNLOCK i patentów opisujących/wspomagających funkcje autokorekty. Początkowo Apple wnosiło o kwotę 99 milionów dolarów, ale w sumie spór dotyczył 120 milionów, gdyż pozostałą kwotę miało stanowić zadośćuczynienie. Spór trwał od 2014 roku.

„`

Kodowanie wiadomości?

Apple zatrudniło/ściągnęło do siebie Frederica Jacobsa, gościa stojącego za aplikacją Signal. Komunikator Signal uchodzi za jeden z najbezpieczniejszych komunikatorów, podobno korzysta z niego sam Edward Snowden (albo bierze za takie gadanie kasę 🙂 ). Rola Frederica nie została jeszcze dokładnie określona, ale biorąc pod uwagę ostatnie spory Apple z FBI, możemy domniemywać, że chodzi o konkretne szyfrowanie wiadomości, a przynajmniej o zwiększenie niezawodności tych algorytmów.

„`

Plotki o kolejnych urządzeniach

Odnośnie iPhone’a 5SE – pojawiły się grafiki w sieci, które pokazują pudełko, a na nim nadrukowaną nazwę iPhone 5SE. Według mnie, zdjęcia nie wyglądają na podróbki (ale ręki sobie nie dam uciąć 🙂 ), więc możemy spodziewać się takiej nazwy nadchodzącego 4-calowego smartfonu z Cupertino. Wygląd i wspomniana przeze mnie specyfikacja, podobno się pokrywają. Poważnie rozważyłbym jego zakup, ze względu na ergonomię korzystania. Jeśli jednak zabraknie 3D Touch, nie będę nawet brał takiej opcji pod uwagę…

Kolejne plotki dotyczą iPhone’a 7, mówią, że nowa słuchawka z Cupertino ma być o milimetr cieńsza niż obecna generacja. Będzie to możliwe dzięki usunięciu portu jack 3,5 mm i zastosowaniu cieńszego portu Lightning – mimo to zostanie zachowana kompatybilność z obecnymi kablami i przejściówkami. Miejsce usuniętego wejścia minijack ma zająć drugi głośnik. Plotki mówią także, że – niestety – ale rzeczony sprzęt nie będzie wodoodporny.

Podobno nowy iPhone 7 Plus ma być sprzedawany w dwóch wariacjach. Jeden z nich ma mieć podwójną kamerę iSight i nosić nazwę iPhone Pro.
Wszystkie wersje nadchodzących iPhone’ów 7 mają być pozbawione pasków antenowych z tyłu urządzeń.

Apple, próbując wynagrodzić nam usunięcie złącza minijack, ma dołączać do zestawów bezprzewodowe słuchawki Beats, ładowane za pomocą dodawanego i dedykowanego zasilacza.

„`

Przewidywana ilość/sprzedaż urządzeń wprowadzonych na rynek

W drugim kwartale, Apple może wypuścić na rynek nawet 45 milionów sztuk iPhone’a. Będzie to możliwe dzięki iPhone’owi 5SE. Apple zakładało w swoich przewidywaniach, że sprzedaż słuchawek może spaść o 15%, ale nie brało pod uwagę prezentacji nowego urządzenia. Z jego pomocą sprzedaż może utrzymać się na stałym poziomie, porównując kwartał do kwartału.

„`

Apple VS FBI – niekończąca się historia, ciąg dalszy…
Chodzą plotki, że Tim Cook mógłby nawet pójść do więzienia za to, że sprzeciwia się FBI w kwestii odblokowania iPhone’a zamachowca.
Francja chce także wprowadzić kary w wysokości 1 miliona euro za każdy nie odblokowany telefon. Bez rozgraniczeń na jakim systemie urządzenie będzie pracować, czy to iOS, czy Android
Sędzia wydał wyrok w podobnej sprawie, w którym odrzucił pozew władz, mówiąc, że okoliczności nie usprawiedliwiają, aby firma wbrew swojej woli udostępniała dane z iPhone’a, powołując się na artykuł z XVIII wieku. Zdaniem sędziego, akty prawne nie mogą być wykorzystywane do zmuszania przedsiębiorcy do współpracy z organami ścigania wbrew jego woli.
Inne plotki mówią także o tym, że kiedyś Yahoo odmówiło współpracy z rządem i zostało zastraszone karą 250 tysięcy dolarów dziennie, po czym z każdym tygodniem ta kwota miała się podwajać w przypadku braku dalszej współpracy. Jak to się zakończyło, możemy się tylko domyślać…

Apple uważa, że trzeba spojrzeć na ich spór z innej strony. Właśnie dlatego, że iPhone jest szyfrowany, chroni nas przed złodziejami i terrorystami.

Mąż jednej z ocalałych osób stoi po stronie Apple, które nie chce tworzyć furtki dla FBI. Mówi on, żeby zwrócić uwagę na to, że jego żona nie korzystała ze służbowego iPhone’a do celów prywatnych, gdyż dobrze wiedzieli, że są to urządzenia, które mogą być pod stalą kontrolą i monitoringiem, i uważa, że zamachowiec postąpiłby w taki sam sposób, bardzo ograniczając korzystanie ze służbowego telefonu w celach prywatnych.

Dyrektor FBI przyznał także, że popełnili błąd przy próbie odblokowania iPhone’a zamachowca. Próba zmiany hasła do urządzenia/backupu z iCloud uniemożliwiła im całkowicie jakąkolwiek sposobność odblokowania smartfonu. Telefon stracił możliwość ponownego backupu do iCloud, co zrobiło z niego prawie bezużyteczny sprzęt.

Za Apple opowiedziało się także ponad 40 różnych firm oraz ważnych postaci związanych z branżą technologiczną. Jednak Samsung, największy konkurent Apple, narazie nie zabiera stanowiska w tej sprawie.

„`
Apple Car?

Apple wynajęło starą rozlewnię Pepsi. Rzekomo mają tam trwać prace związane z Apple Car vel projekt Titan. Podobno w którąś noc było słychać głośnie odgłosy pracujących silników (ale co to ma do rzeczy, skoro Apple ma podobno pracować nad samochodem elektrycznym?!) Prezes koncernu Fiat Chrysler, Sergio Marchionne, radzi Apple, aby dobrze przemyślało tę decyzję. Mówi, że jeśli Apple zdecyduje się już na próbę wejścia na rynek motoryzacyjny, powinno związać się z firmą, która ma  dobre doświadczenie na tym polu.

„`

Twitter i pomoc Apple

Apple utworzyło konto wsparcia na Twitterze. Jego zadaniem będzie codzienne dostarczanie różnych informacji i wskazówek związanych z Apple i ich sprzętem, oraz systemami. Narazie może pochwalić się liczbą tweetów na poziomie stu na godzinę.

„`
Apple i ich testy następnych wersji systemów operacyjnych

Zwiększa się liczba zwiedzonych witryn za pomocą sprzętów z iOS 10 i OS X 10.12. Rośnie ona z tygodnia na tydzień. Widać, że Apple pracuje już konkretnie nad nowymi wersjami swoich systemów.

„`
Siri dla Mac OS X

Jeśli plotki się potwierdzą i w najnowszej odsłonie OS X zobaczymy Siri, to uważam,że powinno ono cechować się funkcją Always On. Powinno także umożliwiać pełną synchronizację z pozostałymi systemami z logo nadgryzionego jabłka. Tak, żeby np. wyszukanie czegoś na Macu udostępniało/umożliwiało wysłanie tego lub nawet tylko samego wyniku do iPhone’a lub Apple TV.

„`

Apple i zadośćuczynienie za usunięcie portu minijack w kolejnych słuchawkach

Apple uzyskało patent na „magnetyczne słuchawki”. Składałyby się z dwóch kabli – jeden łączyłby dwie słuchawki ze sobą, a drugi, doczepiany za pomocą magnesu w środku przewodu łączącego, pozwalałby na podłączenie słuchawek za pomocą kabla do urządzenia i ich ładowanie. Po rozłączeniu rzeczonych kabli, słuchawki zaczęłyby pracować z wykorzystaniem wbudowanego akumulatora. Czy w ten sposób Apple chce nam wynagrodzić brak wejścia 3,5 mm w następnej generacji? Ciekawe… Warto wspomnieć, że Apple zgłosiło ten patent w 2012 roku, czyli w czasie wypuszczenia na rynek EarPods.

„`
Aktualizacja nowych/rekomendowanych aplikacji w App Store

Phil Schiller zapowiedział, że nadchodzi częstsze aktualizowanie rekomendowanych aplikacji w App Store – Najlepsze Nowe Aplikacje. Aktualizacja, która obecnie miała miejsce raz w tygodniu, ma odbywać się nawet raz/dwa razy dziennie. Chyba będę musiał częściej odwiedzać App Store…

 

Dajcie znać w komentarzach, co myślicie na te i inne tematy.

 

buhh69

  • AdamLokin

    🙂