Apple Ogólne OS X OS X Podstawy Porady Software

Zrzuty Ekranu w systemie OS X

 

Grab big

System OS X pozwala nam, za pomocą malutkiego, zaszytego w sobie programiku o nazwie Grab, na wykonanie zrzutów ekranu z naszego komputera. Nie musimy szukać i doinstalowywać dodatkowych aplikacji bo wszystko czego potrzebujemy dostarcza nam Apple wraz z naszym komputerem.

Zacznijmy jednak od początku. Aplikacja jest dość prosta a jej Preferencje to nic skomplikowanego. Jeśli chcecie się z nią zapoznać to wystarczy w Spotlight (Spacja + cmd⌘) wpisać „Grab” i zatwierdzić kliknięciem myszki lub naciśnięciem klawisza enter na nazwie aplikacji.

Zrzut ekranu 2014-08-30 o 15.23.42

 

W Doku pojawi nam się niewielka ikonka z nożyczkami – to informacja o tym, że program jest uruchomiony. Klikamy w napis Grab na górnej belce nawigacyjnej i wybieramy Preferencje (mając aktywną aplikację Grab możemy nacisnąć cmd⌘+,). Jedyne opcje jakie zobaczymy to te z obrazka poniżej.

 

okno pref

Mamy tu kilka różnych wskaźników jakie możemy „dołączyć” do naszego zrzutu ekranowego oraz opcję włączenia dźwięku migawki, jaki jest wydawany podczas pobierania ekranu. To wszystko co tutaj znajdziecie. Po więcej opcji przejdźmy do menu rozwijanego Przechwyć.

W tym miejscu mamy dokładnie to, po co przyszliśmy. Idąc od góry :

  1. Zaznaczenie – Shift⇧ + cmd⌘ + A pozwala na zaznaczenie obszaru ekranu jaki chcemy zachować.
  2. Okno – Shift⇧ + cmd⌘ + W za pomocą tej opcji będziemy mogli zachować zrzut wybranego przez nas okna. Czyli, jeśli pisząc ten tekst, chcę zachować tylko jedno okno z mojego ekranu, to wybieram tę właśnie opcję, wybieram okno programu do zachowania i już. Przykładem jest okno Tones Maker, w którym robiłem dzwonek do telefonu.

Okno-example
3. Ekran – cmd⌘ + Z tu sytuacja jest prosta, efektem zastosowania tej kombinacji jest zrzut całego ekranu komputera.
4. Ekran (po odliczeniu) – Shift⇧ + cmd⌘ + Z – sprawa jest analogiczna, z tym, że zrzut zostanie wykonany po chwili. Tak jak ustawiamy zdjęcie czasowe w aparacie fotograficznym.

Czasami zdarzy się, że zrzut ekranowy musimy zrobić w tej właśnie chwili… i co teraz ? Otwierać Grab ? No to powiem wam, że nie trzeba. W OS X mamy jeszcze szybkie skróty na dokonanie zrzutu Pełnego ekranu i Zaznaczenia Ekranu.
W przypadku tego pierwszego wystarczy wcisnąć kombinację Shift⇧ + cmd⌘ + 3 i mamy cały ekran.
Druga kombinacja, która pozwala na zaznaczenie żądanego obszaru to Shift⇧ + cmd⌘ + 4.

  • MDW2

    Jest jeszcze skrót do zrzucenia wybranego okna. Robimy tak jak tu podano w ostatnim zdaniu, czyli: Shift⇧ + cmd⌘ + 4. Jednak wtedy zamiast zaznaczać obszar do zgrabowania, naciskamy Space i klikając w wybrane okno robimy jego zrzut.